Spojrzenie na Wschód: Relacje USA-Rosja a Ukraina

- Berlin ma być gwarantem tranzytu gazu do Unii Europejskiej, bo lobbuje najbardziej za projektem Nord Stream 2. Pojawia się pomysł, aby Niemcy mogły zarządzać systemem gazociągów przesyłowych na Ukrainie, a to jest ryzykowne - mówił w audycji Spojrzenie na Wschód w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, analityk portalu Biznes Alert, o kulisach rozmów prezydentów USA i Rosji, w sprawie budowy gazociągu do Europy. Żenia Klimakin z Fundacji Adama Mickiewicza mówił natomiast o uwięzionym w rosyjskim łagrze, ukraińskim reżyserze, Ołehu Sencowie.

2018-07-18, 22:00

Spojrzenie na Wschód: Relacje USA-Rosja a Ukraina

Posłuchaj

18.07.18 Spojrzenie na Wschód
+
Dodaj do playlisty

Gaz, stan relacji USA-Rosja, konflikt na Ukrainie oraz kwestia domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA znalazły się wśród tematów, które prezydenci obu krajów, Donald Trump i Władimir Putin, poruszyli w poniedziałek podczas rozmów w Helsinkach. Pytany o forsowany przez stronę rosyjską gazociąg Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec, Trump powiedział, że USA są obecnie jednym z największych producentów gazu i "w sposób jak najbardziej zdecydowany" będą konkurować z Rosją. Putin powiedział, że zapewnił prezydenta Trumpa, iż Rosja jest gotowa utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

- Nie znamy szczegółów rozmowy Trump-Putin i nie wiemy, czy rzeczywiście mogło dojść do porozumienia - przyznał Bartłomiej Sawicki. - Uważam, że takiego porozumienia nie było. Zwróćmy uwagę, że Donald Trump użył argumentu ekonomicznego. Mówił, że będzie rywalizacja LNG z Nord Stream 2 i amerykański gaz to wygra. Dla Europy Środkowo-Wschodniej taka argumentacja może być szkodliwa, biorąc po uwagę, że mówimy o względach bezpieczeństwa, a nie wyłącznie handlu - dodał analityk.

Rosja i Ukraina podjęły rozmowy na temat tranzytu gazu przez terytorium ukraińskie od 2020 roku. Pierwsze uzgodnienia na szczeblu ministerialnym odbyły się we wtorek w Berlinie. Pośredniczą w nich Unia Europejska i Niemcy. Kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej tranzytem przez Ukrainę wygasa w 2019 roku. Dla Ukrainy opłaty za ten tranzyt są ważnym źródłem dochodów. W 2017 roku ukraiński państwowy koncern Naftohaz zarobił w ten sposób prawie 1,1 miliarda euro, co odpowiada ponad 4 proc. wpływów do kasy państwowej. Obecnie Kijów obawia się, że może zostać tych wpływów pozbawiony w rezultacie planowanego gazociągu Nord Stream 2.

- Donald Trump nie dał stronie ukraińskiej, ani też Unii Europejskiej żadnych argumentów. A mógł to zrobić, mówiąc o potrzebie gwarantowania tranzytu gazu przez Ukrainę. O ironio, pierwszy o tej sprawie, na konferencji, powiedział Władimir Putin, a nie prezydent USA - zauważył Bartłomiej Sawicki.

REKLAMA

W Spojrzeniu na Wschód Żenia Klimakin z Fundacji Adama Mickiewicza mówił o prowadzonych staraniach o uwolnienie z rosyjskiego łagru ukraińskiego reżysera, Ołeha Sencowa.

Więcej w nagraniu audycji.

Program prowadziła Maria Przełomiec.

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

PR24/PAP/IAR/DK

____________________ 

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 21:37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej