USA wycofa część wojsk z Niemiec? Guzy: ten gest ma charakter symboliczny
- Niemcy są najważniejszym krajem z punktu widzenia rozlokowania wojsk amerykańskich w Europie. Nawet po redukcji personelu wojskowego o 9 tys. osób dalej takim pozostaną - powiedział Jarosław Guzy. Uznał zatem ew. wycofanie żołnierzy USA z Niemiec za "symboliczny gest" prezydenta USA. Dr Beata Górka-Winter uważa, że byłoby to działanie niekorzystne dla NATO.
2020-06-17, 21:14
Nie ma na razie ani terminu, ani planu częściowego wycofania wojsk USA z Niemiec. Poinformowała o tym amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison. Szczegółów nie znają też władze w Berlinie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził wcześniejsze informacje "The Wall Street Journal". Gazeta napisała, że USA zdecydowały o wycofaniu części wojsk z Niemiec. Donald Trump mówił, że powodem decyzji są finanse.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![mid-20615344 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/ea6ea7d7-f9cf-4082-ac39-1af8af7d3b69.jpg)
Wiceszef MON: liczymy, że część żołnierzy USA wycofywanych z Niemiec mogłaby trafić do Polski
"Zmiany nie są zasadnicze"
- Gest Donalda Trumpa ma wymiar symboliczny - powiedział Jarosław Guzy (PAP). - To pokazanie Niemcom, że w Stanach Zjednoczonych nie podoba się polityka prowadzona przez ten kraj - ocenił. Gość PR24 przywołał poparcie RFN dla Nord Streamu 2, której to inwestycji sprzeciwiają się obie wielkie partie w USA: Republikanie i Demokraci.
REKLAMA
- Niemcy są najważniejszym krajem z punktu widzenia rozlokowania wojsk amerykańskich w Europie. Nawet przy redukcji o 9 tys. ludzi personelu wojskowego dalej takim pozostają (...). Więc to nie są zasadnicze zmiany - ocenił Jarosław Guzy.
Ekspert dodał, że poprzedni prezydent USA, Barack Obama, "zwijał wojska amerykańskie z Europy, generalnie rzecz biorąc", podczas gdy administracja Trumpa "robiła coś dokładnie odwrotnego".
Zapowiedź "niekorzystna dla NATO"
- Mam wrażenie, że przywódcom państw sojuszniczych NATO bardzo trudno jest porozumieć się co do tego, kto co tak naprawdę wnosi do Sojuszu - powiedziała dr Beata Górka-Winter.
REKLAMA
Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego wskazała, że z perspektywy Sojuszu Północnoatlantyckiego zapowiadana przez Donalda Trumpa redukcja nie jest korzystna. - Jeżeli do tego jeszcze weźmiemy pod uwagę interesy grupy państw, które umownie określamy wschodnią flanką NATO, to takie wycofanie spowoduje osłabienie tej flanki - dodała.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] USA zapowiadają wycofanie części wojsk z Niemiec. Szef NATO rozmawiał z Trumpem
- W Niemczech jest infrastruktura, bazy, więc nie byłabym aż tak do końca przekonana, że Ameryce opłaca się finansowo wycofanie tych 9 tys. żołnierzy - wskazała ekspert. Podkreśliła też, że korzystne dla Polski i regionu może być przekonanie Donalda Trumpa do relokacji tych wojsk do naszego kraju.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 20.33
PAP
PR24/ms, IAR
Polecane
REKLAMA