more_horiz

Prof. Hieronim Grala: Rosja wychowała wbrew swoim intencjom opór przeciwko idei neoimperialnej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 21:36
- Teraz znalezienie oczywistych symptomów sympatii i poczucia jedności na Kijowoszczyźnie (z Rosją- przyp.red.) jest trudne. Nie lepiej wygląda to w części nadczarnomorskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala (znawca dziejów Rosji, UW).
Prof. Grala:  Rosja wychowała wbrew swoim intencjom opór przeciwko idei neoimperialnej
Prof. Grala: Rosja wychowała wbrew swoim intencjom opór przeciwko idei neoimperialnej Foto: Shutterstock.com

Prof. Hieronim Grala (znawca dziejów Rosji) mówił na antenie PR24 m.in. jaka ideologia stoi za praktyką polityczną Rosji wobec Ukrainy. Gość audycji przyznał, że z pewnością wizja suwerennej Ukrainy nie mieściła się w głowie rosyjskich władz. 

- Różnica jest gigantyczna w tych obszarach, które tradycyjnie z jednej strony były częściowo historycznie przez etos rosyjski kolonizowane i skolonizowane bez jakichkolwiek negatywnych odcieni tego pojęcia. Po prostu przyjeżdżali robotnicy, zostawali i zmieniało to procent obecności Rosjan na Ukrainie. Język był pewną platformą. Natomiast to funkcjonowało przez dłuższy czas - mówił.

Znawca dziejów Rosji, zwrócił uwagę, że być może mylą się ci, którzy mówią o "kilku" Ukrainach, dzielą ją na różne poziomy świadomości. - Bez wątpienia istnieją pewne tradycje kulturowe różne na Zachodzie i na Wschodzie - dodał.


Posłuchaj
15:02 PR24_mp3 2022_02_23-20-44-11.mp3 Prof. Hieronim Grala o historycznym postrzeganiu Ukrainy przez Rosję ("Spojrzenie na Wschód")

  

- Zachód, który praktycznie poza okresem powojennym nie zaznał władzy radzieckiej, czytaj rosyjskiej, nie był częścią imperium rosyjskiego siłą rzeczy był oczywiście matecznikiem oporu wobec rosyjskości i sowietyzacji. Natomiast Wschód był znacznie bardziej przemieszany, od dawna, od drugiej połowy XVII wieku związany z Rosją i inaczej na nią reagował - wyjaśnił gość audycji. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: prof. Hieronim Grala (znawca dziejów Rosji, UW)

Data emisji: 23.02.2022

Godzina: 20.44

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem