more_horiz

Dr Oleksy: rosyjskie oddziały stacjonujące w Naddniestrzu siedzą w koszarach, nie wykazują aktywności w stronę Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 21:27
- Do tej pory Naddniestrze zachowuje zaskakująco neutralne i pokojowe stanowisko. Nawet udziela pomocy ukraińskim uchodźcom - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Oleksy (Instytut Wschodni UAM w Poznaniu). Gościem audycji był również Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Wojciech Górecki: nie widać tutaj jakichkolwiek ruchów wojsk rosyjskich, które mogłyby świadczyć o tym, że w tym momencie planowana jest akcja przeciwko Gruzji
Wojciech Górecki: nie widać tutaj jakichkolwiek ruchów wojsk rosyjskich, które mogłyby świadczyć o tym, że w tym momencie planowana jest akcja przeciwko GruzjiFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Dziś tematem przewodnim audycji "Spojrzenie na Wschód" były dwa kraje byłego Związku Sowieckiego - Gruzja i Mołdawia. Te państwa w ślad za Ukrainą 3 marca zgłosiły akces do UE.

Z kolei 28 lutego Charles Michel, szef rady UE, ostrzegł, że Rosja może próbować zdestabilizować sytuację również w Mołdawii i Gruzji za pomocą stacjonujących tam wojsk rosyjskich. Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali na temat realności tych ostrzeżeń.

Sytuacja w Gruzji 

- Nic na to nie wskazuje. Co prawda sytuacja w separatystycznej Abchazji Osetii Południowej robi się napięta, ale dzieje się to ze względu na wewnętrzną dynamikę zbliżających się wyborów tzw. prezydenckich, ponieważ mówimy o państwach nieuznanych - powiedział Wojciech Górecki.

Dodał, że "nie widać tutaj jakichkolwiek ruchów wojsk rosyjskich, które mogłyby świadczyć o tym, że w tym momencie planowana jest akcja przeciwko Gruzji".

Brak aktywności

Z kolei Piotr Oleksy przypomniał, że "co jakiś czas słyszymy różne doniesienia ze strony ukraińskich mediów, ale nie tylko o tym, że ze strony Naddniestrza miała miejsce agresja, atak rakietowy czy atak lotniczy". - Jednak te pogłoski są dementowane zarówno przez władze Naddniestrza, jak i rząd Mołdawii oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

- Do tej pory Naddniestrze zachowuje zaskakująco neutralne i pokojowe stanowisko. Nawet udziela pomocy ukraińskim uchodźcom. Rosyjskie oddziały stacjonujące w Naddniestrzu siedzą w koszarach, nie wykazują aktywności w stronę Ukrainy - zaznaczył Piotr Oleksy.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:40 PR24_AAC 2022_03_09-20-33-50.mp3 Piotr Oleksy: rosyjskie oddziały stacjonujące w Naddniestrzu siedzą w koszarach, nie wykazują aktywności w stronę Ukrainy (Spojrzenie na Wschód/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Goście: dr Piotr Oleksy (Instytut Wschodni UAM w Poznaniu), Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 09.03.2022

Godzina: 20.35

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem