Dr Górka-Winter: NATO jest silniejsze i bardziej zmobilizowane niż 10 lat temu

2020-12-16, 22:01

Dr Górka-Winter: NATO jest silniejsze i bardziej zmobilizowane niż 10 lat temu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

- Jeśli mielibyśmy oceniać NATO z perspektywy dzisiejszej, jest sojuszem na pewno silniejszym wojskowo, niż było to jeszcze dekadę temu, na pewno bardziej zmobilizowanym i bardziej klarownie wyznaczającym swoje cele - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Barbara Górka-Winter z UW. O raporcie dotyczącym reformy Sojuszu w audycji "Spojrzenie na Wschód" mówił także Łukasz Kulesa z PISM.

Solidarne finansowanie wspólnej obronności, więcej inwestycji w nowoczesne technologie oraz silniejsza pozycja polityczna - to najważniejsze z propozycji reform w NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg przedstawił przed 2 tygodniami w Brukseli raport z pomysłami na zmiany w ciągu najbliższej dekady. Dokument został opracowany przez 10 ekspertów, wśród których znalazła się polska eurodeputowana Anna Fotyga. O pomyśle na reformę NATO oraz relacjach sojuszu z Rosją mówili w audycji "Spojrzenie na Wschód" dr Beata Górka-Winter i Łukasz Kulesa.

Powiązany Artykuł

nato siedziba bruksela free shutter 1200.jpg
Opublikowano raport jak wzmocnić NATO. Anna Fotyga: Rosja głównym zagrożeniem

Dr Barbara Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdziła, że nawet jeśli możemy mówić dziś o "punkcie zwrotnym", w którym miałoby się znajdować NATO, to nie jest to pierwszy punkt zwrotny i zawsze - jak dotąd - Sojusz Północnoatlantycki wychodził z niego cało.

- Jeśli mielibyśmy oceniać NATO z perspektywy dzisiejszej, jest sojuszem na pewno silniejszym wojskowo, niż było to jeszcze dekadę temu, na pewno bardziej zmobilizowanym i bardziej klarownie wyznaczającym swoje cele - stwierdziła dr Górka-Winter.

Zobacz także:

Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślił, że szczególnym punktem zwrotnym w funkcjonowaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego był rok 2014 i interwencja Rosji na Ukrainie oraz aneksja Krymu. Zaznaczył, że choć podobnym punktem przełomowym wydawać się może rok 2008 i wojna w Gruzji, wówczas dość szybko doszło do normalizacji stosunków NATO-Rosja. - Po 2014 zdecydowanie nie - podkreślił.

- Jednym z tych punktów zwrotnych, czy takich momentów, kiedy Sojusz musiał się zastanowić nad swoją przyszłością, była prezydentura Donalda Trumpa, a przynajmniej sam jej początek, kiedy prezydent USA powiedział, że on nie jest pewny, czy członkostwo w NATO w ogóle się opłaca - zaznaczył Łukasz Kulesa.

Posłuchaj

Dr Beata Górka-Winter i Łukasz Kulesa o relacjach NATO-Rosja i reformie Sojusz ("Spojrzenie na Wschód" / PR24) 25:51
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: Łukasz Kulesa (PISM), dr Beata Górka-Winter (UW)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 20.33

IAR/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej