more_horiz

Finlandia i Szwecja w NATO? Prof. Królikowski wskazuje, że to byłoby korzystne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 21:15
- Gdyby Finlandia i Szwecja dołączyły do NATO, próba militarnych działań przeciw Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, stwarzałoby dużo większe ryzyko dla Rosjan. Bardziej zagrożony byłby też obwód kaliningradzki, a Sojusz zyskałby większą swobodę działania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Hubert Królikowski, analityk ds. wojskowości (Uniwersytet Jagielloński). 
Finlandia i Szwecja w NATO? Prof. Królikowski wskazuje, że to byłoby korzystne dla Polski

Prof. Hubert Królikowski odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do kwestii ewentualnego - a coraz bardziej prawdopodobnego z uwagi na działania Rosji na wschodzie Europy - dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO.

Wzmocnienie Sojuszu

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że obie armie współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim od lat. Z krajami do niego należącymi handlują też uzbrojeniem. - Państwa te uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach, wymieniają się doświadczeniami, uczestniczą w misjach międzynarodowych, wspierają się w działaniach w basenie Morze Bałtyckiego. Jeżeli więc chodzi o kwestie wojskowe, interoperacyjność, kompatybilność systemów uzbrojenia, Szwecja i Finlandia są niewątpliwie w lepszej sytuacji i mogą szybciej zintegrować się ze strukturami Sojuszu niż Polska, Czechy czy choćby Słowacja, gdy były przyjmowane do NATO - tłumaczył analityk.

W środę wieczorem Finlandia i Wlk. Brytania podpisały deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Kilka godzin wcześniej podobną umowę Brytyjczycy zawarli ze Szwedami. Czy to oznacza, że Zachód obawia się jakichś działań Rosji przy granicach z tymi krajami? Prof. Królikowski wskazał, że mogłyby wystąpić "ograniczone działania wojskowe o charakterze demonstracji, prowokacji". Ich celem miałoby być - połączone z działaniami politycznymi i propagandowymi - przestraszenie społeczeństw Finlandii i Szwecji, które obniżyć by miało poziom poparcia dla integracji obu krajów w ramach Sojuszu.

Posłuchaj
21:19 Prof. Królikowski [PR24]PR24 (mp3) 11 maj 2022 20_33_16.mp3 Prof. Hubert Królikowski o ew. dołączeniu Finlandii i Szwecji do NATO (Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Dobre rozwiązanie dla naszego regionu

Wykładowca UJ mówił też o obopólnych korzyściach dołączenia fińskiej i szwedzkiej armii do NATO. Kraje nordyckie byłyby chronione traktatami i oferowałyby sojusznikom sprawną nowoczesną armię.

Gdyby więc Finlandia i Szwecja zdecydowały się na ten krok, Bałtyk stałby się wewnętrznym morzem Sojuszu. To przełożyłoby się na bezpieczeństwo naszej części Europy - mówił ekspert. - Próba militarnych działań przeciw Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, stwarzałoby dużo większe ryzyko dla Rosjan. Bardziej zagrożony byłby też obwód kaliningradzki, a NATO zyskałoby większą swobodę działania - tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Gość: prof. Hubert Królikowski (analityk ds. wojskowości, UJ)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina: 20:33

ms

Zobacz także

Zobacz także