more_horiz

"Rosja zaczyna być postrzegana jak Związek Radziecki". Kuczyński o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 22:04
- Jeśli Rosja jest głównym zagrożeniem dla NATO, to - patrząc na mapę Europy i coraz dłuższą linię graniczną między NATO a Rosją - Polska zajmuje zdecydowanie najważniejszą pozycję ze względów geograficznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Europy Wschodniej. - To, że Polska stała się centralnym punktem wschodniej flanki NATO, co powiedział też otwarcie Joe Biden, jest zupełnie naturalne, niezależnie od sympatii politycznych, czy działań danego rządu - podkreślił.
W ocenie Grzegorza Kuczyńskiego, Rosja zaczyna być postrzegana przez NATO podobnie jak Związek Radziecki
W ocenie Grzegorza Kuczyńskiego, Rosja zaczyna być postrzegana przez NATO podobnie jak Związek RadzieckiFoto: Pimen/ Shutterstock

W środę w Madrycie zakończył się pierwszy dzień szczytu NATO. Przywódcy państw Sojuszu postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej przywódcy uznali m.in., że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim.

Rosja jak ZSRR

- Zimna wojna skończyła się dobrych kilka dekad temu, ale chyba ten szczyt w Madrycie symbolizuje powrót do polityki i postrzegania Rosji tak, jak był postrzegany Związek Sowiecki - ocenił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Europy Wschodniej Grzegorz Kuczyński. - Może nie do końca jest to to samo, ale widać, że dla Sojuszu Północnoatlantyckiego Rosja jest, widać to i w dokumentach strategicznych, i w decyzjach realnych, głównym zagrożeniem. Z naszego punktu widzenia to bardzo dobrze - dodał.

Gość "Spojrzenia na wschód" zastrzegł, że miał na myśli nie to, iżby dobrym dla Polski miał być fakt, że "wracamy do sytuacji w której może nam grozić wojna". - Fakt, że wschodnia flanka będzie wzmacniania i to, że Polska będzie elementem kluczowym, są dla nas, dla Polski i dla Polaków, bardzo dobre - wskazał Wojciech Kuczyński.

Kluczowa rola Polski

- Jeśli Rosja jest głównym zagrożeniem, to patrząc na mapę Europy i coraz dłuższą linię graniczną między NATO a Rosją, to Polska zajmuje zdecydowanie najważniejszą pozycję ze względów geograficznych, czy sąsiedztwa z Ukrainą, Białorusią, obwodem kaliningradzkim. Jednocześnie jesteśmy - poprzez przesmyk suwalski - połączeniem lądowym z krajami bałtyckimi - zauważył rozmówca Polskiego Radia 24.

- To, że Polska stała się centralnym punktem wschodniej flanki NATO, co powiedział też otwarcie Joe Biden, jest zupełnie naturalne, niezależnie od sympatii politycznych, czy działań danego rządu - ocenił Grzegorz Kuczyński.

Posłuchaj
25:29 Grzegoz-Kuczynski--PR24_mp3 2022_06_29-20-33-50.mp3 Grzegorz Kuczyński: zimna wojna skończyła się dobrych kilka dekad temu, ale szczyt w Madrycie symbolizuje powrót do polityki i postrzegania Rosji tak, jak był postrzegany Związek Sowiecki ("Spojrzenie na wschód"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także: 

Filip Kaczyński: szczyt NATO to sukces Polski, którego autorem jest głównie prezydent Duda - zobacz zapis video rozmowy

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. Europy Wschodniej)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 20.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także