more_horiz

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Historyk: to było ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 21:16
- Na terenie Wołynia antypolska akcja miała przybrać formę całkowitego i fizycznego oczyszczenia terenu z ludności polskiej, poprzez zabicie wszystkich Polaków, których uda się zabić. W Galicji Wschodniej akcja miała przybrać "mniej brutalny" charakter. Ukraińscy nacjonaliści planowali wymordowanie tylko części ludności polskiej, ale w tak drastyczny sposób, by pozostali zdecydowali się na ucieczkę - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Damian Markowski.
W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rzezi wołyńskiej
W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rzezi wołyńskiejFoto: Igor Smirnow/KPRP/Twitter/@PrezydentPL

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach - wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego krwawą niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. W konsekwencji planowego ludobójstwa kilkaset tysięcy Polaków, aby uratować się przed okrutnie zadawaną śmiercią, torturami i okaleczeniem, uciekło z tych terenów.

Posłuchaj
27:07 PR24 2023_07_05-20-32-50.mp3 Historyk dr Damian Markowski gościem Antoniego Opalińskiego (Spojrzenie na wschód)

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Spojrzenie na Wschód

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: dr Damian Markowski (historyk) 

Data emisji: 5.07.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także