more_horiz

Stosunek Gruzinów do Rosjan. Ochman: zmianę napędzają młodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 21:39
- Czas obecnego rządu Gruzji spowodował, że rosyjska obecność jeszcze się zwiększyła. Widzimy to turystyce i gospodarce - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman. Przyznał jednak, że stosunek Gruzinów do Rosjan zmienia się.
Kacper Ochman: zmianę stosunku Gruzinów do Rosji zmieniają młodzi
Kacper Ochman: zmianę stosunku Gruzinów do Rosji zmieniają młodziFoto: Shutterstock/Murrr Photo

W Batumi Gruzini protestowali przeciwko przybyciu do portu w tym mieście rosyjskiego wycieczkowca Astoria Grande z 800 turystami na pokładzie - informuje portal Echo Kaukazu. Jednostka zmierza z powrotem do Rosji i była już w Batumi przed kilkoma dniami, zanim odwiedziła Turcję. Przed statkiem protestowali studenci, opozycjoniści i działacze społeczni. W porcie ustawiono metalowe barierki, a porządku pilnowała policja. Pomimo tego protestujący obrzucili jajkami i butelkami autokar, którym poruszali się rosyjscy turyści. Zatrzymano 9 osób, w tym obywatela Ukrainy.

Nastroje wobec Rosjan

Kacper Ochman powiedział w Polskim Radiu 24, że sytuacja i nastroje społeczne w Gruzji zmieniają się. - Zmianę stosunku do Rosjan i Rosji napędzają młodzi Gruzini, którzy są najbardziej widoczni na tych protestach - powiedział.

Zwrócił jednak uwagę na to, że Gruzja jest silnie związana z Rosją. Tamtejszy rząd m.in. unika jednoznacznego stanowiska ws. wojny na Ukrainie. - Myślę, że lawirowanie rządu gruzińskiego będzie trwało. Obecność rosyjska w życiu gospodarczym i społecznym w Gruzji jest nawet po 2008 roku. Czas obecnego rządu spowodował, że rosyjska obecność jeszcze się zwiększyła. Widzimy to turystyce i gospodarce - powiedział Kacper Ochman.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:39 PR24_mp3 2023_08_02-20-32-51.mp3 Kacper Ochman m.in. o stosunku Gruzinów do Rosji (Spojrzenie na wschód)

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Kacper Ochman (portal KierunekKaukaz.pl)

Data emisji: 02.08.2023

Godzina emisji: 20.32

dz

Zobacz także

Zobacz także