more_horiz

Demaskator Rosji i komunizmu Richard Pipes

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 21:22
100 lat temu, 11 lipca 1923 roku, w Cieszynie urodził się amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, Richard Pipes. Na początku lat 80. jako doradca prezydenta Reagana do spraw sowieckich miał duży udział w kształtowaniu polityki Waszyngtonu wobec Moskwy w kryzysowym okresie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Historyk i sowietolog Richard Pipes
Historyk i sowietolog Richard PipesFoto: PAP/Radek Pietruszka

Pipes uczył się w Muskingum College w New Concorde w stanie Ohio a następnie w Cornell University. Doktorat uzyskał w 1950 roku na Uniwersytecie Harvarda. Następnie był wykładowcą tej uczelni aż do 1996 roku.

Postanowił zająć się historią Rosji oraz sowietologią zapoczątkowaną przez polskiego przedwojennego historyka, Jana Kucharzewskiego. Po latach Pipes mówił, że jego poglądy "noszą niezatarte ślady wpływów polskiej szkoły studiów nad Rosją". Wyjątkowość spojrzenia, jakie miał tłumaczył swoim pochodzenie: - Jako człowiekowi urodzonemu w państwie sąsiadującym z Rosją zostały mi oszczędzone romantyczne złudzenia na temat owego wielkiego kraju, tak powszechne wśród ludzi, którzy mieszkają odeń o tysiące mil - pisał we wstępie do publikacji: "Rosja, komunizm i świat. Wybór esejów". 

Przez lata Pipes opublikował ponad 20 prac z zakresu szeroko pojętej historii Rosji i jej wpływu na resztę świata, szczególnie w XX wieku. Jego najbardziej znaczące dzieło trylogia: "Rosja carów", "Rewolucja bolszewicka" i "Rosja bolszewików".


Posłuchaj
26:33 PR24 2023_08_16-20-32-45.mp3 Demaskator Rosji i komunizmu Richard Pipes (Spojrzenie na Wschód)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Spojrzenie na Wschód

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich) 

Data emisji: 16.08.2023

Godzina: 20.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także