Twórczość i życie Mircei Eliadego – klasyka myśli humanistycznej XX wieku
Historyk religii, indolog, filozof kultury, pisarz i dyplomata. Mircea Eliade to powszechnie znany religioznawca oraz jedna z najważniejszych postaci światowej humanistyki XX w. Dorobek naukowy rumuńskiego myśliciela, a także powstałe wokół niego kontrowersje były głównymi tematami audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
2017-07-29, 19:54
Posłuchaj
Mircea Eliade zajmował się badaniem porównawczym fundamentalnych struktur religijnych, które w badaniach Eliadego wyrażały się w symbolach, mitach i rytuałach. Drugim, obok zagadnień religijnych, polem naukowym rumuńskiego naukowca były Indie. Wiele swoich prac poświęcił literaturze, historii, religii, a także kulturze indyjskiej.
– Jest on przykładem człowieka, który swoimi pracami całkowicie zrewolucjonizował światowe religioznawstwo i doprowadził do sytuacji, w której ciężko mówić o tej nauce nie wiążąc jej właśnie z Mirceą Eliade – powiedział prof. Andrzej Szyjewski, religioznawca i antropolog religii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wiele dyskusji wokół tego wybitnego myśliciela wywołuje jego emocjonalne, a także intelektualne zaangażowanie we wspieranie ruchu faszystowskiego w Rumunii w latach 30. i 40. XX wieku.
– W 1945 roku uciekając przed komunizmem stał się emigrantem, który miał duże kłopoty na Zachodzie. Objawiało się to m.in. niemożnością wydawania swoich książek, a także zdobycia pozycji akademickiej przez Eliadego. Wtedy to właśnie zrozumiał, że traktowanie historii, jako czegoś, co niszczy duchowość człowieka nie jest czymś właściwym – wskazał prof. Lech Trzcionkowski, religioznawca i historyk religii antycznych, dyrektor Instytutu Religioznawstwa UJ.
REKLAMA
Audycję „Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
_________________________
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
REKLAMA
Data emisji: 29.07.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA