X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mieczysław Berman. "Grafik, który ukształtował kod wizualny stalinizmu"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 19:19
Grafik, twórca fotomontaży, plakatów politycznych, filmowych i reklamowych. Mieczysław Berman po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Skomplikowanemu życiu i twórczości, jednego z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce, postanowił przyjrzeć się historyk sztuki dr Piotr Rypson.
Audio
  • 02.12.17 dr Piotr Rypson: „W komunikacji wizualnej do dziś >>mówimy<< Bermanem, ale nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę (…)”
Fragment okładki ksiązki
Fragment okładki ksiązki Foto: wydawnictwo karakter / mat. promocyjne

Mieczysław Berman w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami. Po zakończeniu II wojny światowej postanowił zaoferować swoje usługi nowej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości.

– Można zgodzić się z tym, że Berman ukształtował to, co można nazwać kodem wizualnym stalinizmu. W przeciwieństwie do wielu twórców: pisarzy, malarzy, ludzi teatru i filmowców, przez ponad 30 lat nie zmienił swoich poglądów. Być może z tego względu, że był niewygodny z powodu uwikłania w konkretną przeszłość ideologiczną, od lat 90. powoli spychano go na dalszy plan – wskazał dr Piotr Rypson.

Pierwszym zadaniem, przed jakim powojenna władza w Polsce postawiła Mieczysława Bermana i ściągnęła go z Moskwy, była praca przy sfałszowanej na wielką skalę kampanii zwanej referendum ludowym. Bohater książki dr. Piotra Rypsona "Czerwony monter. Grafik, który zaprojektował polski komunizm" odpowiadał za oprawę wizualną druków tego referendum.

– Wydrukowano ćwierć miliona broszurek. Towarzyszyły im jednocześnie plakaty, które zachęcały do głosowania na "3 X TAK", zgodnie z linią partii rządzącej. Było to pierwsze wielkie zlecenie dla Bermana – dodał gość Polskiego Radia 24.

Dla wielu osób zastanawiająca była stałość poglądów i relacji, które Berman utrzymywał z ustrojem komunistycznym. Grafik był zapewne świadkiem czystek, jakie Stalin robił wśród starych działaczy Komunistycznej Partii Polskiej, a także brutalności sowieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej i wprowadzania nowego systemu na polskie ziemie. Mimo tych wszystkich okoliczności nie zmienił swoich zapatrywań.

– Bardzo trudno jest wniknąć w mentalność i wrażliwość Mieczysława Bermana. Był on wierniejszy linii ideologicznej systemu niż wielu towarzyszy partyjnych – dodał dr Piotr Rypson.

Ponadto w audycji dr Piotr Rypson w szerszy sposób omówił znaczenie grafiki a także fotomontażu na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

"Rozpruwacz Kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

____________________ 

Data emisji: 02.12.17

Godzina emisji: 18.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Jurek: zabrakło intencji osądzenia komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 09:27
W Parlamencie Europejskim – tuż przed setną rocznicą rewolucji październikowej – miała miejsce konferencja „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu”. Gościem Konfrontacji Idei był europoseł Marek Jurek, organizator debaty. Polityk w Polskim Radiu 24 podkreślał, że „nie było warunków do przeprowadzenia takiego procesu”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja kombatantów. Zmiany dla byłych żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 18:30
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada nowelizację ustawy o kombatantach, która pozbawi prawa do przewidzianych w niej świadczeń osoby nieposiadające żadnych zasług dla niepodległości Polski czy wręcz podejmujące działania przeciwko polskim obywatelom. O zapowiadanych zmianach mówił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z Pałacem Kultury? „Zburzyć, rozmontować, wysadzić”

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:27
Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
rozwiń zwiń