X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Eter" Krzysztofa Zanussiego. Wokół mitu Fausta

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:59
W kinach można oglądać najnowszy filmu reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W rolach głównych wystąpili Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra. O filmie w audycji Jakuba Moroza mówił dr Łukasz Jasina, filmoznawca i historyk.
Audio
Andrzej Chyra i Jacek Poniedziałek w filmie Krzysztofa Zanussiego
Andrzej Chyra i Jacek Poniedziałek w filmie Krzysztofa ZanussiegoFoto: Maciej Szcześniak / Next Film / mat. promocyjne

Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę ośrodku pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Dr Łukasz Jasina podkreślał że jest najlepsze od lat dzieło reżysera - Krzysztof Zanussi zrobił film, który pomimo swoich wad, powraca do twórczości Zanussiego z lat 70-tych, i 80-tych, z którą można się nie zgadzać ale która była polską, dającą do myślenia, odpowiedzią na Ingmara Bergmana. To wróciło, trzeba także dodać, że film jest pierwszym tak dobrze wizualnym filmem reżysera od bardzo wielu lat, połączeniem najlepszych motywów Viscontiego i Bergmana. Obraz, którego akcja rozgrywa się sto lat temu nie jest jednak filmem historycznym, pod tą dekoracją rozgrywa się inny dramat. Reżyser pokazuje, że wiara w naukę z końca XIX i początku XX wieku do niczego dobrego nie doprowadziła, być może mówi nam także, że właśnie teraz zbliżamy się do jakiejś wielkiej katastrofy. Zanussi wyczuwa powrót do metafizyki, którego obecnie możemy być świadkami, do rozumienia, że coś stoi ze światem, do próby tłumaczenia niewytłumaczalnego, pokazuje gdzie są korzenie europejskiej kultury – zauważył gość.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jakub Moroz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 23:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak