Rozpruwacz Kulturalny. Jak rozumieć mity?

- Mity, jako gatunek literacki, mają bardzo krótką datę przydatności do spożycia. Jednak mit rozumiany antropologicznie, jako instrukcja obsługi rzeczywistości, jest czymś niezwykle uniwersalnym - mówił w Rozpruwaczu Kulturalnym dr hab. Marcin Napiórkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Mitologia współczesna". 

2019-02-05, 09:57

Rozpruwacz Kulturalny. Jak rozumieć mity?
Okładka książki "Mitologia współczesna" Marcina Napiórkowskiego. Foto: mat. wydawcy/ksiegarnia.pwn.pl

Posłuchaj

4.02.19 Rozpruwacz Kulturalny. Jak rozumieć mity?
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 dr hab. Marcin Napiórkowski, mity - rozumiane antropologicznie - są rodzajem instrukcji obsługi rzeczywistości. - Jak kupuję jakiś sprzęt, mikrofalówkę czy ekspres do kawy, czytam instrukcję obsługi, która mówi mi "jak żyć", do czego służy to, co kupiłem. Mity są dokładnie tym samym; mity to instrukcja obsługi świata - mówił badacz mitów. - Mity mówią nam, jak należy postępować, czego należy unikać, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem. Bardzo często mity robią to w taki sposób, w jaki robią to instrukcje obsługi - poprzez proste obrazki i przykłady - wyjaśniał gość PR24. 

Marcin Napiórkowski podkreślał na naszej antenie, że greckie mity mają więcej sensu jako "instrukcja obsługi" niż opowieść fabularna. Ekspert tłumaczył to na podstawie mitu o Narcyzie. - Jest sobie jakiś gość, dostaje przestrogę, żeby się sobą za bardzo nie zachwycał, potem siada nad wodą, widzi jaki jest piękny, nie może od swojego odbicia odwrócić wzroku, a na końcu zmienia się w kwiatek. Przecież to nie ma sensu jako historia. To ma sens jako uniwersalna opowieść, która mówi: "nie zachwycaj się sobą" - ocenił badacz mitów. 

Gość PR24 zaznaczył, że tworzone współcześnie mity pełnią taką samą rolę. - Świat jest coraz bardziej złożony. Po to, by poruszać się w przestrzeni wielkich marek, korporacji, w której trudno zrozumieć, skąd zamożni czerpią swoją zamożność i dlaczego biedni są biedni, obwarowujemy świat podobnym zestawem mitów, który ukazuje historie sukcesów i porażek poprzez konkretne opowieści. To dlatego mówimy: "chciałbym zrobić taką karierę jak Bill Gates; nie chciałbym skończyć jak sąsiad Iksiński, któremu w życiu się nie powiodło" - mówił Marcin Napiórkowski. 

Więcej w całej audycji. 

REKLAMA

Gospodarzem programu był Jakub Moroz

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 4.02.19 

Godzina emisji: 23.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej