more_horiz

Wszyscy boimy się apokalipsy, czyli o fenomenie serialu "Czarnobyl"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 00:00
- Boimy się coraz bardziej apokalipsy, która może się wydarzyć w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat - mówił w PR24 dr Łukasz Jasina. - Bez względu na to, czy myślimy lewicowo, prawicowo, centrowo, kwestie ekologiczne zaczynają być dla nas ważne - dodał.
Audio
Czarnobyl po katastrofie. Zdjęcie ilustracyjne
Czarnobyl po katastrofie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ondrej Bucek

shutterstock czarnobyl 1200.jpg
"Czarnobyl", czyli wizualizacja najgłębszych lęków

Od kilku miesięcy serial HBO, pięcioodcinkowa seria "Czarnobyl", przyciąga uwagę i rozpala wyobraźnię rzeszy fanów na całym świecie. To wyjątkowa i wybitna produkcja telewizyjna przedstawiająca tragiczne wydarzenia związane z katastrofą nuklearną w Czarnobylu w 1986 roku. O serialu oraz książce Igora Kostina ze zdjęciami dokumentującymi katastrofę mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" dr Łukasz Jasina, filmoznawca, historyk oraz znawca spraw wschodnich.


shutterstock czarnobyl prypeć 1200.jpg
Czarnobyl. Nowy hit turystyki ekstremalnej?

Pokolenie spod znaku Czarnobyla

Gość Jakuba Moroza zwrócił uwagę na czas, który upłynął od samego wypadku jądrowego w Prypeciu, powodujący, że dla ludzi Zachodu ten temat to nowość. - Dzisiaj niektórzy idealizują Związek Radziecki, a tu nagle odkryli, że było to straszne zło i jedna z najstraszniejszych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości - tłumaczył.

- Dla mieszkańców naszej części Europy było to przypomnienie jednej z największych traum, jakie przeżywaliśmy w dzieciństwie. Całe pokolenie ludzi urodzonych przed rokiem '90 żyło pod znakiem Czarnobyla - dodał dr Łukasz Jasin.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Łukasz Jasina

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 23:35

Zobacz także

Zobacz także