more_horiz

"Kościół przegrał walkę z imperium". Prof. Łuczewski o sytuacji po ujawnieniu historii McCarricka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:15
- Kiedy w 2000 roku możliwe było oczyszczenie się Kościoła, okazało się, że następują coraz większe problemy i skandale, które tuszowano - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Łuczewski, socjolog i autor artykułu o Theodorze McCarricku opublikowanym w piśmie "44 / Czterdzieści i Cztery".
Theodore McCarrick w 2016 r.
Theodore McCarrick w 2016 r.Foto: PAP/EPA/ARCH JIM LO SCALZO

Audycja została poświęcona wielkotygodniowemu rozważaniu apokaliptycznemu. Gość PR24 dokonał własnego rozrachunku z Janem Pawłem II. - To osoba bardzo mi bliska, bez skazy, taka, która współtworzyła Polskę. Nagle pojawiła się sprawa gwałciciela - Theodora McCarricka - z porażającym raportem, jaki zamówił papież Franciszek - powiedział.

W czerwcu 2018 roku pod adresem amerykańskiego kapłana wysunięto oskarżenia o molestowanie seksualne dzieci. Dotyczyły one wydarzeń z lat 1971–1972, które miały mieć miejsce w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Oskarżycielem był mężczyzna, który wówczas był ministrantem.

demiurg-biografia-adama-michnika-1200.jpg
"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

"Jakoś to poukładać"

Powołana przez archidiecezję nowojorską specjalna komisja uwiarygodniła otrzymane kilka miesięcy wcześniej informacje i przekazała je do Watykanu, który zdecydował o natychmiastowym zakazie sprawowania posługi przez oskarżonego duchownego. Kardynał McCarrick nie przyznał się do winy. Jednocześnie przeprosił za cierpienie osobę, która wysunęła oskarżenia.

- Próbowałem sobie to jakoś poukładać. Jak to było, że ten święty Jan Paweł II błogosławił moją żonę w roku 2000, a jednocześnie mógł tak się wówczas pomylić co do McCarrica. Próbowałem to zgłębić, jak obok osoby świętej może współistnieć antychryst - podkreślił prof. Michał Łuczewski i dodał, że "Kościół przegrał tym samym walkę z imperium".

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na życzenie papieża Franciszka sporządził i 10 listopada 2020 opublikował "Raport na temat instytucjonalnego dochodzenia i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kardynała Theodore’a Edgara McCarricka (od 1930 do 2017)".


Posłuchaj
23:34 PR24_mp3 2021_03_29-23-35-51.mp3 Prof. M. Łuczewski o sytuacji w Kościele po skandalach pedofilskich ("Rozpruwacz kulturalny")

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny" 

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Michał Łuczewski (socjolog, UW)

Data emisji: 29.03.2021

Godzina: 23.35

Zobacz także

Zobacz także