Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   

2021-07-20, 14:30

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Calamity Jane

"Pressje" to kwartalnik wydawany od 19 lat. Pismo powstało w środowisku skupionym wokół Klubu Jagiellońskiego - początkowo nieformalnego forum dyskusyjnego studentów, absolwentów i młodszych pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem najnowszego numeru jest "pobożny antyklerykalizm".

Powiązany Artykuł

Okładka1200
"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej

Co oznacza to przeciwstawne sformułowanie?  

- "Pobożny antyklerykalizm" jest kierunkiem, który wyznaczył papież Franciszek. Ojciec Święty wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - odpowiedział Pilawa. 

Jak dodał, misją czasopisma jest pokazywać, że dzisiaj stawianie hierarchom, ale też świeckim, wyraźnych granic jest obowiązkiem katolików, wynikającym wprost z ortodoksji.

REKLAMA

Posłuchaj

Konstanty Pilawa o najnowszym numerze kwartalnik "Pressje" ("Rozpruwacz kulturalny") 22:39
+
Dodaj do playlisty

- Co ciekawe, taka postawa jest zakorzeniona nie tylko w dokumentach oficjalnych Kościoła (np. konstytucja dogmatyczna "Lumen gentium"), ale też, wydaje mi się, w mentalności polskich katolików [...], którzy mają przeświadczenie, że ksiądz po prostu jest jednym z nas, zwykłym człowiekiem. Natomiast jego specjalne namaszczenie polega na tym, że jest, przez święcenia kapłańskie, przez swoją posługę, in persona Christi - podsumował gość audycji.               

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

REKLAMA

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: red. Konstanty Pilawa (pismo "Pressje")

Data emisji: 19.07.2021

Godz. emisji: 23.36

REKLAMA

kmp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej