more_horiz

Jak zmienił się przemysł filmowy? Adamski: ogromne pieniądze mają platformy streamingowe

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:40
- Rozwój platform streamingowych w pandemii koronawirusa spowodował, że duża część widzów do kin już nie wróci - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vantage_DS/ Shutterstock

Gość PR24 podsumował miniony sezon kinowy, mówił też o premierach na następny sezon. Miniony sezon artystyczny był bowiem trudny dla wielu rodzajów sztuk, zwłaszcza dla filmu. Zdaniem krytyka filmowego koronawirus tak bardzo przebudowuje nasze życie, że do końca nie wiadomo jeszcze, jaki jest obecnie przemysł filmowy.

- COVID-19 przyśpieszył na pewno jego przeobrażanie się. To, że pojawiły się platformy streamingowe i wielcy giganci, wpłynęło na przemysł filmowy. Od lat toczyły one walkę ze studiami filmowymi. Pytano, czy filmy na platformach powinny być nominowane do rozmaitych nagród, a i tak nagrody zdobywały - powiedział gość PR24.

lektury czytanie książka FREE 1200_660.jpg
Tomik poezji "Święte wiosny". Krzysztof Koehler: tytuł ma oznaczać, że są one wyjątkowe

"Kłótnia o pieniądze"

Przypomniał kulisy sprawy Scarlett Johansson przeciwko wytwórni Disney. 29 lipca do Sądu Najwyższego w Los Angeles wpłynął pozew, w którym aktorka zarzuciła wytwórni złamanie umowy. Na nieomówionej z nią hybrydowej premierze "Czarnej wdowy" (jednocześnie w kinach i na platformie streamingowej Disney+) aktorka, której wynagrodzenie opiera się przede wszystkim na wpływach z kasy biletowej, miała stracić równowartość 50 mln dolarów. Przedstawiciele studia tłumaczą, że taka formuła była konieczna ze względu na COVID-19 i sugerują, że gwiazda lekceważy czynnik pandemii.

- Kolejni aktorzy zamierzają pozywać Disneya, a to oznacza, iż w środowisku filmowym zaczyna się kłótnia o pieniądze, bo filmy jednocześnie pojawiają się w dwóch miejscach. Platformy streamingowe wyrastają jako osobna i nowa formuła kontaktu widza z twórcami filmowymi, a pandemia to zjawisko pogłębiła - powiedział Łukasz Adamski.


Posłuchaj
22:15 PR24 2021_08_23-23-36-37.mp3 Ł. Adamski o tym, jak zmienił się przemysł filmowy ("Rozpruwacz kulturalny")

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Łukasz Adamski (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina: 23:36 

Zobacz także

Zobacz także