more_horiz

"Głębokie nieporozumienie". Psychoterapeuta o przyjmowaniu deklaracji chęci zmiany płci przez dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:20
- Przyjmowanie deklaracji o chęci zmiany płci od dzieci z pełną afirmacją, jest dla mnie głębokim nieporozumieniem. Dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać, ponieważ to są przecież tylko dzieci, w pełnym znaczeniu tego słowa - powiedział na antenie Polskiego radia 24 psychoterapeuta dr Andrzej Margasiński.
DrAndrzej Margasiński powiedział, że dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać
Dr Andrzej Margasiński powiedział, że "dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać"Foto: shutterstock/Ronnie Chua

Rząd Wielkiej Brytanii 22 września 2020 roku wycofał się z noweli, która zakładała możliwość prawnej zmiany płci dla dzieci poniżej 16 roku życia bez wykazania wcześniejszych badań medycznych przed sądem. O problemie transseksualizmu w związku z ukazaniem się książki "Kiedy Harry stał się Sally", opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 psychoterapeuta dr Andrzej Margasiński.

"Pomieszanie pojęć"

Zdaniem dr Andrzeja Margasińskiego "rząd brytyjski wykazał przejaw zdrowego rozsądku". - Z kolei ostatnio sąd w Szkocji przyjął ustawę mówiącą o tym, żeby wspierać nawet najmniejsze, 4-letnie dzieci, jeśli zgłaszają chęci zmiany płci i że nawet jeżeli rodzice są przeciwko, to powinni ich wspierać. Widzimy, że mamy tu do czynienia z pomieszaniem pojęć. Opinia publiczna ma prawo czuć się w tym wszystkim zagubiona - powiedział gość PR24.

- Dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać, ponieważ to są przecież tylko dzieci, w pełnym znaczeniu tego słowa, osoby jeszcze absolutnie nierozwinięte i intelektualnie, i emocjonalnie, i od strony neurologii, ich mózg jest niedojrzały - zaznaczył psychoterapeuta.

Posłuchaj
23:12 andrzej margasiński.mp3 Dr Andrzej Margasiński o problemie transseksualizmu ("Rozpruwacz kulturalny") 

Jak podkreślił"przyjmowanie takich deklaracji z pełną afirmacją jest dla mnie głębokim nieporozumieniem". - Przy tym wszystkim cała wiedza psychologiczna na temat psychologii rozwojowej, prawidłowości rozwojowych jest osunięta na bok, jej się nie przywołuje, a wystarczyłoby do niej sięgnąć - do wiedzy, która jest w każdym podręczniku z zakresu psychologii rozwojowej i już mielibyśmy właściwe ramy odniesienia - wskazał dr Andrzej Margasiński.

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Andrzej Margasiński (psychoterapeuta)

Data emisji: 7.12.2021

Godzina: 23.36

nt

Zobacz także

Zobacz także