more_horiz

Dlaczego warto zostać dawcą szpiku? Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 08:40
28 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To międzynarodowe święto, podczas którego ludzie z całego świata okazują swoje wsparcie chorym na nowotwory krwi. Jego oficjalnym symbolem jest znak & - wyrażający solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.
Symbolem Światowego Dzień Walki z Nowotworami Krwi jest znak
Symbolem Światowego Dzień Walki z Nowotworami Krwi jest znak &Foto: Jo Panuwat D/Shutterstock

Krew, szpik i komórki macierzyste to leki, których nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Są to produkty naszego organizmu, mające moc uzdrawiania - mogą ocalić ludzkie życie i dać chorym szansę na wygraną z nowotworem krwi.

Przeszczepienie komórek macierzystych to dla wielu chorych na raka krwi jedyna szansa na dalsze życie. Fundacja DKMS to największy ośrodek dawców szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 mln 700 tys. dawców. Do tej pory swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik oddało 10 tysięcy osób. Dawców nadal jest za mało, by pomóc wszystkim potrzebującym: prawdopodobieństwo znalezienia "bliźniaka genetycznego" wynosi w najlepszym przypadku 1 do 20 000.

Fundacja DKMS w swojej najnowszej kampanii postanowiła zapytać Polaków, dlaczego warto pomagać i jakie są ich powody niesienia dobra. Ambasadorką akcji została Alicja Bachleda-Curuś, która wraz z fundacją DKMS zachęca do dzielenia się swoją historią i inspirowania innych.

Posłuchaj
22:15 PR24 2022_05_22-08-07-53.mp3 Dlaczego warto zostać dawcą szpiku? (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja)

 

Fundacja DKSM wyciągnęła też pomocną dłoń do ludzi chorujących na nowotwór krwi i leczących się w Ukrainie. Już od 1 marca zorganizowała transport ich do Polski, by mogli kontynuować leczenie w naszym kraju, lub przekazując ich na granicę polsko-niemiecką, do dalszej opieki w innych krajach Europy.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: Justyna Rogowiec (prezes Fundacji DKMS), Tomasz Siwa (wolontariusz)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24


Zobacz także

Zobacz także