Insurekcja kościuszkowska – walka o jedność i wolność Rzeczypospolitej

Prywatne korzyści przedkładane nad dobro ojczyzny, zdrady, intrygi, a także podziały wśród polskiego społeczeństwa. Tak przedstawiał się obraz I Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku, gdy kolejne ciosy zadawały państwa dokonujące rozbiorów jej terytorium. Ratunkiem dla upadającego państwa miał być niepodległościowy zryw narodowy pod przywództwem Tadeusza Kościuszki.

2018-01-06, 14:05

Insurekcja kościuszkowska – walka o jedność i wolność Rzeczypospolitej
Józef Chełmoński "Modlitwa przed bitwą". Foto: wikipedia commons / domena publiczna

Posłuchaj

06.01.18 Piotr Śliwiński: „Organizatorzy insurekcji kościuszkowskiej byli od samego początku mocno podzieleni (…)”
+
Dodaj do playlisty

Okres insurekcji kościuszkowskiej jest głównym motywem najnowszej książki Piotra Śliwińskiego pt. „Ryngraf”. Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że wybrał to wydarzenie dlatego, że już od czasów dzieciństwa zryw niepodległościowy pod dowództwem Tadeusza Kościuszki był jednym z tematów, który mocno go zainteresował.

– Do napisania tej książki dojrzałem 10 lat temu. Zebrałem niemal dwa tysiące opracowań poświęconych temu zagadnieniu. Przygotowywałem się niczym do stworzenia obszernej pracy magisterskiej. Tytuł powieści odnosi się do pamiątki mojego ojca po jednym z bohaterów książki – wyjaśnił Piotr Śliwiński.

Piotr Śliwiński zaznaczył, że żadna z postaci, która pojawia się na kartach jego książki nie jest krystalicznie czysta. Wśród nich są m.in. król Stanisław August, książę Józef Poniatowski, ksiądz Kołłątaj oraz pułkownik Jan Kiliński.

– W ostatecznym rozrachunku każdy chciał wyciągnąć coś dla siebie z tego powstania. Pokazuje to również szerszy kontekst sytuacji, która panowała w ówczesnej Rzeczypospolitej w odniesieniu do troski o własne państwo. Moim zamiarem było to, by pokazać tych ludzi ze wszystkimi ich słabościami – dodał.

REKLAMA

Temat insurekcji kościuszkowskiej jest wydarzeniem, o którym w coraz większym stopniu literatura zapomina. Piotr Śliwiński podkreślił, że chciał przypomnieć o zrywie niepodległościowym, który obfitował w liczne sukcesy militarne.

– Próbowałem również obalić mit jedności narodowej, który ukazuje polskie społeczeństwo zjednoczone w obliczu kryzysu. Historia niejednokrotnie pokazała, że tak nie było. Pragnąłem też ukazać, że istniały liczne i mocne podziały, które w czasie powstania jeszcze bardziej się zaogniały – dodał pisarz.

Audycję „Wszystko Jest Historią” prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 06.01.18

Godzina emisji: 13:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej