Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów

– Liderzy polityczni Polski i Litwy zdawali sobie sprawę, że bycie razem jest opłacalne – powiedział w audycji Wszystko jest Historią Michael Morys-Twarowski, historyk. 1 lipca 1569 roku podpisana została unia lubelska, dzięki której Wielkie Księstwo Litewski i Korona Królestwa Polskiego stały się jednym państwem.

2018-07-01, 09:05

Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Jan Matejko, "Unia lubelska". Foto: mnw.art.pl/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

01.07.18 Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Michael Morys-Twarowski, unia lubelska to w pewnym sensie zwieńczenie procesu rozpoczętego w XIV wieku – wówczas Korona i Litwa zostały związane ze sobą unią personalną. – Polska i Litwa dochodziły do unii realnej przez półtora wieku, od 1385. Wówczas polska szlachta podjęła niesamowitą decyzję o wyborze obcego monarchy, w dodatku poganiana, na króla Polski. To były podwaliny pod zjednoczenie – tłumaczył na naszej antenie historyk.

Gość PR24 zauważył również, że unia lubelska była w pewnej mierze efektem wygasania dynastii Jagiellonów. Kiedy zawarto unię, władcą Polski i Litwy był Zygmunt II August. – To był ostatni król z dynastii Jagiellonów, nie miał on syna (…). Był świadomy tego, że po jego śmierci związek Polski i Litwy może się rozpaść – wskazywał Michael Morys-Twarowski. Oprócz tego, do zjednoczenia skłaniały kwestie związane z polityką zagraniczną. – Należy zwrócić uwagę na konflikt Wielkiego Księstwa Litewskiego z Moskwą. Wówczas Litwini utracili Połock, to był kubeł zimnej wody. Wiedzieli, że nie poradzą sobie bez Polski z tak groźnym przeciwnikiem – mówił ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/zz

----------------------------------

Data emisji: 01.07.18

Godzina emisji: 8.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej