Kulisy Spraw: Afera WGI - z kont zniknęło 25 mln dolarów

2017-04-27, 19:50

Kulisy Spraw: Afera WGI - z kont zniknęło 25 mln dolarów
Prokuratura do dziś nie ustaliła, gdzie i w jaki sposób zniknęły pieniądze poszkodowanych klientów WGI.Foto: pexels / CC0

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (dziś KNF) w lipcu 2005 r. zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez Warszawską Grupę Inwestycyjną Dom Maklerski przestępstwa, w postaci nielegalnego prowadzenia funduszu inwestycyjnego. Jednak aż do kwietnia 2006 r. nie podjęto względem WGI DM żadnych praktycznych działań. Tymczasem tylko między marcem, a czerwcem 2006 w wyniku inwestycji, z kont spółki zniknęło 25 mln dolarów. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw adwokat Dariusz Okolski.

Posłuchaj

27.04.2017 Kulisy Spraw: afera WGI. Gość: adwokat Dariusz Okolski
+
Dodaj do playlisty

Gość przypomniał, że w radzie nadzorczej WGI zasiadały osoby o znanych nazwiskach, „prominenci SLD”, m.in. prof. Witold Orłowski, Henryka Bochniarz i Dariusz Rosati. – Ich wszystkich ściągnął pracownik SGH Richard Mbewe. Świetne nazwiska, budzące zaufanie i przekonanie, że ten biznes się uda. Ci członkowie jednak nie robili nic – wyjaśniał. Swoje fundusze Domowi Maklerskiemu powierzyli więc „zwykli Kowalscy”, nierzadko inwestując oszczędności całego życia.

Dariusz Okolski wskazywał, że okazało się, iż spółka prowadziła trzy systemy księgowości. Jeden, przeznaczony dla klientów, układał się w logiczną całość i informował, że ich zasoby finansowe raz nieco rosną, a raz maleją. W drugim tworzono raporty dla KPW, nie miały one jednak nic wspólnego z pierwszym. Trzeci, na użytek wewnętrzny, podczas ogłoszenia upadłości pokazał, że kasa WGI jest pusta.

– Dom maklerski okazał się fasadą. Za nim panowie stworzyli własną spółkę - WGI Consulting, która nasze pieniądze wzięła, wysłała do USA, emitując w zamian obligacje, które kupił WGI DM – tłumaczył Okolski. Podkreślił, że pieniądze nie wróciły jednak w tej ilości, w jakiej zostały wysłane. Część z nich odzyskał syndyk, a część poszkodowani otrzymali z Funduszu Wypłat Gwarantowanych Domów Maklerskich. – Część osób została naprawdę pokrzywdzona, bo nie dostała nawet odszkodowania, bo nie byli zgłoszeni do KPW jako klienci – zaznaczył.

4 kwietnia 2006 r. spółka straciła licencję KNF. Sąd ogłosił jej upadłość 22 czerwca 2006 r. W sumie w aferze WGI zdefraudowano ponad 340 mln zł. Jak wskazywał gość, oskarżeni członkowie zarządu za wszystko winią dziś Komisję Papierów Wartościowych. Proces trwa.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.  

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 19:15

Polecane

Wróć do strony głównej