more_horiz

Ucieczki i likwidacja polskich oficerów wywiadu w czasie PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 20:14
W czasach PRL pewna liczba polskich oficerów wywiadu uciekła z Polski. O najgłośniejszych przypadkach ucieczek, a także o tym, czy polskie służby, wzorem służb radzieckich, dążyły do likwidacji "zdrajców", mówił w audycji Kulisy Spraw historyk dr Witold Bagieński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 6.11.17 Dr Witold Bagieński o ucieczkach polskich oficerów wywiadu w czasie PRL.
Największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.
Największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jak podkreślił dr Witold Bagieński, przypadków likwidacji osób, które uciekły za granicę w historii wywiadu PRL nie było zbyt wiele. - O latach 40. i 50. wiemy stosunkowo mało. Jedyny w pełni udokumentowany przypadek to sprawa zabójstwa kapitana Władysława Mroza w 1960 roku pod Paryżem. Oficer ten był nielegałem, przeszedł na stronę francuską – mówił gość.

Dodał, że w późniejszych latach „były przymiarki do zabójstwa uciekiniera, który był absolwentem I roku szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach - podporucznika Andrzeja Kopczyńskiego - natomiast tych zamiarów nie udało się wcielić w życie”.

Jak dodał dr Bagieński, spośród wielu ucieczek - jego zdaniem – „największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.

- Jeżeli spojrzymy szerzej to właśnie ucieczka Ryszarda Kuklińskiego wydaje się najpoważniejszą sprawą, sprawą największego kalibru – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/pr

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 6.11.17

Godzina emisji: 19:10

 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem