X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obława Augustowska, czyli "mały Katyń"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:30
– O "małym Katyniu", jak nazywana jest Obława Augustowska, do dziś tak naprawdę niewiele wiadomo – mówiła w Kulisach Spraw na antenie Polskiego Radia 24 dr Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska". 
Audio
  • 5.02.18 Kulisy Spraw: Obława Augustowska, czyli "mały Katyń"
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych w Obławie Augustowskiej
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych w Obławie AugustowskiejFoto: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/Wikipedia

Obława Augustowska – akcja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez armię radziecką i NKWD, przy współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa i oddziałami Ludowego Wojska Polskiego – miała na celu likwidację antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Podlasiu, w rejonie Suwałk i Augustowa.

 – W odróżnieniu do zbrodni katyńskiej, nie ma list osób, które aresztowano, które zgładzono. Nie wiadomo, gdzie ci ludzie zostali wywiezieni, a zabierano ich nagle z domów czy pól – dodawała autorka publikacji.


Teresa Kaczorowska, autorka książki pt. „Obława Augustowska".
Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska"

Jak podkreślała na naszej antenie Teresa Kaczorowska, choć akcja przeprowadzona była już po formalnym zakończeniu II wojny światowej, to dla mieszkańców Podlasia była to "największa tragedia wojny". – Ludzie przepadali bez wieści, rodziny nie otrzymały wówczas żadnego sygnału od władz, co stało się z ich najbliższymi – relacjonowała gość PR24.

Podczas obławy augustowskiej aresztowanych zostało 7049 osób podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 5.02.18

Godzina emisji: 19.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Jurek: zabrakło intencji osądzenia komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 09:27
W Parlamencie Europejskim – tuż przed setną rocznicą rewolucji październikowej – miała miejsce konferencja „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu”. Gościem Konfrontacji Idei był europoseł Marek Jurek, organizator debaty. Polityk w Polskim Radiu 24 podkreślał, że „nie było warunków do przeprowadzenia takiego procesu”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

„17 stycznia 1945 r. to data zmiany okupanta, nie wyzwolenia Polski”

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 09:01
Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki ikoną

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 08:35
73. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz to czas, w którym warto zastanowić się nad odpowiedzialnością i próbach jej unikania przez sprawców. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Maciej Świrski - założyciel Reduty Dobrego Imienia i Tadeusz Płużański – historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko jest historią: Akcja Inteligencja Śląska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 12:15
Intelligenzaktion Schlesien - Akcja Inteligencja Śląska- to kryptonim regionalnej akcji specjalnej przeprowadzonej przez Niemców w okupowanej Polsce będąca częścią wielkiego Generalnego Planu Wschodniego. O niej, a także o nowo otwartej wystawie w Sejmie "Intelligenzaktion. Niemiecka akcja eksterminacyjna przeciwko polskiej inteligencji na Śląsku w latach 1939-1945" opowiadał autor, Łukasz Kobiela z fundacji Ślązacy.pl.
rozwiń zwiń