Spółki nomenklaturowe efektem reformowania gospodarki socjalistycznej?

- Wydaje mi się, że u genezy powstania spółek nomenklaturowych leży próba reformowania gospodarki socjalistycznej - mówił w audycji "Kulisy spraw" dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej. 

2018-07-30, 20:21

Spółki nomenklaturowe efektem reformowania gospodarki socjalistycznej?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Polskie Radio/IAR

Posłuchaj

30.07.2018 Dr Tomasz Kozłowski o spółkach nomenklaturowych (Polskie Radio 24/Kulisy spraw)
+
Dodaj do playlisty

Niedawno została wydana książka "Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku". Powstanie publikacji było efektem jednej z gdańskich konferencji organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Na takiej konferencji wykład pt. "Spółki nomenklaturowe - patologia transformacji gospodarczej" wygłosił Tomasz Kozłowski z IPN. 

O tychże patologiach mówił Kozłowski w audycji "Kulisy spraw". - Wydaje mi się, że u genezy powstania spółek nomenklaturowych leży próba reformowania gospodarki socjalistycznej. Spółki te były efektem ubocznym transformacji, którą chciał przeprowadzić rząd Mieczysława Rakowskiego - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Kozłowski wyjaśnił też, na czym polegają spółki nomenklaturowe. - Są to spółki oparte o istniejące państwowe przedsiębiorstwo. Spółka i kierownictwo danego przedsiębiorstwa są tożsame. Do założenia spółki nomenklaturowej potrzebny był dyrektor przedsiębiorstwa i główny księgowy. Oni też obejmowali najwyższe stanowiska. Po co? Chodziło o to, żeby pieniądze, które wytwarza państwowe przedsiębiorstwo, poszły do kasy spółki, a tym samym do ich kieszeni - komentował ekspert. 

Więcej o sprawie w całości audycji.

REKLAMA

Kulisy spraw prowadził Jerzy Jachowicz.

kad/PR24

_________________

Data emisji: 30.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 19:10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej