X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

JSW negocjuje z Australijczykami. Zwiększenie wydobycia węgla kwestią czasu?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:40
– Jesteśmy na dobrej drodze, by spółka JSW dała przykład, że górnictwo może się rozwijać i stanowić fundament naszej suwerenności energetycznej. Na likwidacji polskich kopalń zyskaliby wszyscy poza polską gospodarką – powiedział dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa o planach współpracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej z australijską firmą w kwestii zwiększenia wydobycia węgla w Polsce.
Audio
  • 31.10.18 dr Marian Szołucha: „Węgiel nie jest passe i nie należy traktować go jako zła wcielonego (…)”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

JSW kontynuuje negocjacje z australijską firmą Prairle Mining Limited w sprawie warunków współpracy lub przejęcia dwóch projektów, związanych z budową kopalni Jan Karski i reaktywacją wydobycia węgla na złożu Dębieńsko. Ewentualne porozumienie pozwoliłoby na wzrost pozyskiwania surowca w naszym kraju.

– Nie jest to łatwa transakcja. Podobne rozmowy potrafią ciągnąć się nie tylko miesiącami, ale latami. Jednak warto zabiegać o pozytywne zakończenie negocjacji, bo węgiel jest jedynym surowcem energetycznym, którego mamy pod dostatkiem. Dzięki porozumieniu z Prairle Minig jego wydobycie mogłoby zwiększyć się nawet o 3 mln ton - wskazał dr Szołucha.

Pomimo wieloletniej eksploracji krajowych złóż w Polsce wciąż znajdują się znaczne zasoby węgla. Na tych właśnie złożach można zbudować kolejne kopalnie oparte na nowych, bardziej efektywnych technologiach wydobywczych.

– Mam nadzieję, że powstawać będą również bloki energetyczne, które wykorzystają potencjał naszego „czarnego złota”. Jednak tutaj również chciałbym zaznaczyć, że przy ich budowie powinny być wykorzystywane nowe technologie będące przyjaznymi dla środowiska. Węgiel nie jest surowcem, który musi zatruwać środowisko. Wystarczy wykorzystać bardziej ekologiczne rozwiązania – zaznaczył ekspert.

Dr Marian Szołucha zaznaczyły, że wygaszanie kopalni i jednoczesne ograniczanie wydobycia węgla, z czym mieliśmy do czynienia przed 2015 rokiem, było błędem. Takiemu podejściu przeczyły ogólnoświatowe trendy. – W 2017 roku wydobyto 200 mln ton węgla więcej niz rok wcześniej. Największym jego eksporterem była Australia. Również inne kraje m.in. Chiny, RPA, Kolumbia, czy Wietnam inwestują spore środki w sektor węglowy. Uważam, że węgiel ma większą przyszłość niż ropa naftowa i gaz, którego światowe złoża wystarczą najprawdopodobniej na 40 lat, natomiast ropy na około 60 lat. W przypadku węgla jest to 160 lat  – dodał gość Polskiego Radia 24.  

„Kulisy Spraw” prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgiel słabej jakości zniknie z polskiego rynku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 17:02
Dopłaty do zakupu opału wysokiej jakości dla osób najuboższych, termoizolacja budynków i wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne, a także przyjazne dla środowiska kotły grzewcze. To główne założenia rządowego programu „Czyste Powietrze”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że nowe rozwiązania pozwolą wyeliminować z rynku paliwa stałe złej jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła badanie nowego złoża węgla

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:03
Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła w tym tygodniu wiercenie nowych powierzchniowych otworów badawczych w obszarze górniczym „Bzie-Dębina 2-Zachód”. Chodzi o lepsze poznanie struktury nowego złoża, kluczowego dla zwiększenia bazy zasobowej spółki w kolejnych latach.
rozwiń zwiń