Józef Łagowski: bez pomocy państwa nie odzyskamy pieniędzy z GetBacku
- Za sprawą GetBacku straciłem kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Józef Łagowski ze Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez GetBack S.A.
2018-11-06, 19:50
Posłuchaj
W środę, podczas zamkniętego posiedzenia komisji ds. służb specjalnych prokurator generalny i szefowie służb mają przedstawić posłom dotychczasowe wyniki śledztwa oraz czynności operacyjno-rozpoznawcze i analityczne w sprawie GetBack S.A. Spółka GetBack zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej.
- Otrzymałem mail od zaufanego pracownika Idea Banku, którego byłem klientem. Zaproponował mi on produkt, który miał być równie bezpieczny, co lokata. Cała sprzedaż obligacji GetBack opierała się na różnego rodzaju porównaniach do bezpiecznych instrumentów finansowych gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - zauważył Józef Łagowski. Dodał, że namawianie klientów do przeniesienia pieniędzy z lokat w obligacje odbywała się bezpośrednio w stacjonarnych placówkach banku.
Gość programu stwierdził, że osoby, które zainwestowały w obligacje GetBack same tych pieniędzy nie odzyskają. - Jak nie pomoże nam aparat państwa, w szczególności prokuratura to tak naprawdę nie mamy szans z instytucjami takimi, jak Idea Bank, czy Lion’s Bank. Bez pomocy odpowiednich organów jesteśmy skazani na porażkę - komentował członek Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez GetBack S.A.
Śledztwo w sprawie GetBacku zostało podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Według prokuratury w toku śledztwa przesłuchano już łącznie kilkadziesiąt osób, w tym urzędników KNF i spółki GetBack, a także zabezpieczono dokumentację i dane elektroniczne. Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury dokonało zatrzymań. Sąd zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu m.in. wobec byłego prezesa GetBack Konrada K. i wiceprezes Anny P. 5 lipca br. spółka GetBack podała, że jej zobowiązania wynoszą 3,32 mld zł, podczas gdy we wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z maja tego roku wykazywano 2,82 mld zł.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji Kulisy Spraw był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.
____________________
Data emisji: 06.11.18
REKLAMA
Godzina emisji: 19.10
PR24/PAP/jp
REKLAMA