Fundacja "Łączka". Zachować pamięć o bohaterach

2019-01-28, 20:32

Fundacja "Łączka". Zachować pamięć o bohaterach
Publikacje, a także okolicznościowe koszulki to jedne z form upamiętnienia polskich bohaterów, którzy zginęli z rąk komunistycznych oprawców. Foto: facebook.com/fundacjalaczka

– Naszym głównym celem jest upamiętnienie ludzi, którzy tworzyli historię naszego kraju, a często najpiękniejsze lata życia spędzili w ubeckich katowniach – powiedziała Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji "Łączka". W audycji "Kulisy Spraw" rozmowa o idei i zakresie działań organizacji.

Posłuchaj

28.01.19 Beata Sławińska: „Chcemy upamiętnić tych, którzy oddali życie za Ojczyznę (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pomoc w działaniach dotyczących odszukiwania Polaków, którzy zginęli z rąk komunistów, a także upamiętnianie, poprzez publikację książek i nagrywanie filmów, tych, którzy przeżyli. Okres od marca do listopada to również czas, w którym członkowie Fundacji "Łączka" biorą udział w pracach ziemnych, odkrywaniu i wydobywaniu szczątków pomordowanych przez komunistyczną władzę.

– Natomiast od grudnia do lutego lub marca, w zależności od pogody, naukowcy, zajmujący się poszukiwaniami, robią kwerendy w archiwach, a także weryfikują świadectwa przesyłane przez świadków – dodała Beata Sławińska.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w Kwaterze na Łączce, znajduje się Panteon-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, pomnik upamiętniający ofiary stalinowskich represji w Polsce po II wojnie światowej. Jednak Beata Sławińska nie jest zwolenniczką tej formy uczczenia pamięci o bohaterach, którzy oddali swe życie w imię Ojczyzny.

– Forma Panteonu składającego się z kolumn, w których są tzw. szuflady, nie jest w mojej opinii, ale również dzieci pomordowanych, właściwym sposobem oddania szacunku tym ludziom. Uważam, że każdy z nich powinien mieć własny grób, na którym można by złożyć kwiaty i stawiać znicze. Obecnie nie ma na to miejsca. Dla mnie nie jest to godna forma – podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24.     

Ponadto Beata Sławińska mówiła również o swoim debiucie pisarskim - książce "Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci", która jest wywiadem z płk. Witalisem Skorupką, ostatnim żyjącym w Warszawie więźniem komunistycznych zakładów, m.in. we Wronkach.

Audycję "Kulisy Spraw" prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 28.01.2019                                   

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej