Kulisy spraw. "Spowiedź Nikosia zza grobu"
- Nikodem Skotarczak zginął w okolicznościach właściwych dla świata gangów i przestępczości zorganizowanej. Zginął w domu publicznym, w którym spędzał swoje urodziny w towarzystwie żony, przyjaciela oraz żony tego przyjaciela. Został zastrzelony – powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Batyr, autor książki "Spowiedź Nikosia zza grobu".
2019-02-07, 20:21
Posłuchaj
Skotarczak to jeden z najbardziej znanych gangsterów lat 80. i 90. - Z momentu śmierci "Nikosia" zachował się film, który krążył w środowisku gangsterskim. Natomiast w jego pogrzebie w Gdańsku wzięło udział ponad 1000 osób. Było to bardzo duże wydarzenie – powiedział Tadeusz Batyr.
- Trójmiejski gangster na różnych etapach swojego życia miał innych patronów. Myślę, że nie wszystkich do tej pory poznaliśmy. Oczywiście jego kariera rodziła się w latach 70. Najpierw był drobnym cinkciarzem, bramkarzem w dyskotekach. Ale to też kwestia, którą poddaję do dyskusji. Jego doświadczenie na "bramkach" jest przez niektórych kwestionowane. Do stanu wojennego na pewno był jednym z drobnych przestępców. Ale już w drugiej połowie lat 80. był doświadczonym złodziejem samochodów i szefem dużego przedsiębiorstwa, ale też co ważne – nie jedynym szefem. "Nikosia" znała cała Polska. Był on uosobieniem przestępczości zorganizowanej w latach 80. i 90., a cały jego "dwór", otoczenie wciąż pozostają anonimowe – podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
-------------------------
Data emisji: 07.02.2019
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA
REKLAMA