X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kulisy spraw". O instytucji skargi nadzwyczajnej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:05
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrzyła we wtorek pierwszą w swojej historii skargę nadzwyczajną i uchyliła orzeczenie spadkowe wydane przez jeden z sądów rejonowych w 2000 roku. Gościem "Kulis spraw" był Marek Kubala, przedsiębiorca z Wałbrzycha, który uważa się za pokrzywdzonego przez wymiar sprawiedliwości. 
Audio
  • 26.03.19 "Kulisy spraw". O instytucji skargi nadzwyczajnej
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

Marek Kubala jest jedną z osób, która po zmianach w sądownictwie i wprowadzeniu instytucji skargi nadzwyczajnej, zdecydowała się na złożenie wniosku dotyczącego - w swojej ocenie - niesłusznego potraktowania przez wymiar sprawiedliwości. 

- 13 grudnia 2000 roku, o godz. 6.00, zostałem zatrzymany w spektakularny sposób. Później przez jedenaście lat toczyłem batalię o uniewinnienie. Tak się w końcu stało, zostałem oczyszczony z zarzutów. Jednak z dnia na dzień stałem się bankrutem. Straciłem dorobek życia, przedsiębiorstwo. Moje straty z tego tytułu wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych - relacjonował przedsiębiorca. Jak podkreślał został nie tylko uniewinniony, ale także państwo przyznało się do błędu.

- Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zasądził odszkodowanie w wysokości 156 tysięcy złotych za okres miesięcznego aresztowania. Przeprosił też za bezprawne działania organów ścigania. Uznano, że to wystarczające w demokratycznym państwa prawa, by naprawić w taki sposób wyrządzoną szkodę. Jednak, krótko mówiąc, sąd poniósł porażkę. Nie wywiązał się z art. 77 konstytucji [pkt. 1. przepisu brzmi: "każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej" - przyp. red.] - oceniał na naszej antenie Marek Kubala. 

Według nieoficjalnych informacji, do Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego wpłynęło już kilka tysięcy wniosków dotyczących uruchomienia instytucji skargi nadzwyczajnej. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/PAP

---------------------------------

Data emisji: 26.03.19 

Godzina emisji: 19.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak