more_horiz

Dr Bolesław Piasecki: Edward Snowden posiada informacje bolesne dla Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 19:30
- Możemy spodziewać się narracji, którą państwo rosyjskie dyktuje od wielu lat w tym temacie, a więc Snowden powodowany pobudkami patriotycznymi i troską o prawa człowieka postanowił walczyć z Goliatem i schronił się w Rosji, bo te złe USA postanowiły go ścigać. Taka narracja jest nieprawdziwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej. 
Audio
  • 17.09.2019 Dr Bolesław Piasecki o Edwardzie Snowdenie
Edward Snowden
Edward SnowdenFoto: Against Gravity/ mat. prasowe

Od wtorku w Polsce dostępna jest autobiografia Edwarda Snowdena, byłego pracownika CIA, który wykradł tysiące danych dotyczących inwigiliacji prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne. Z tego powodu Snowden od kilku lat ukrywa się w Rosji. 

Cenne informacje

- Jest to sprawa kontrwywiadowcza. Ważne jest to, że Snowden wszystkie informacje, które ujawnił publicznie, posiadał już pracując w firmie Dell. Miał on noty i opinie gorsze, niż sam sobie wystawiał. Zmienił lepiej płatną pracę w Dell na Booz Allen Hamilton, gdzie miał lepszy dostęp do dokumentów, które ukradł i dopiero potem wyjechał do Hongkongu. Kluczowe informacje miał już wcześniej. To, co zostało przez niego opublikowane nie jest tak bolesne dla Amerykanów, ale ma on jeszcze w posiadaniu te bardziej bolesne informacje. Wątpię jednak, aby kiedykolwiek je opublikował - uważa rozmówca.

- Wiele z dokumentów posiadanych przez Snowdena się duplikowało. Kluczowy jest zestaw dokumentów, który pokazuje listę priorytetów systemów rosyjskich i chińskich dla NSA do złamania. Są też tam objaśnienia w jakiej kolejności i jak ma to być robione. Dla Rosjan i Chińczyków to niezwykle cenne informacje - dodał.

Edward Snowden 663 FREE.jpg
Edward Snowden ma nadzieję na ochronę polityczną w Niemczech. Azyl w Rosji się kończy

Zdaniem dr Piaseckiego kluczowe jest to, że większość materiałów które posiada dotyczą działań zewnętrznych. - 98 proc. informacji wywiezionych przez Snowdena dotyczyło aktywności USA poza granicami kraju. Bardzo duża część działalności służb specjalnych to działalność niejawna. Większość materiałów Snowdena koncentruje się na Rosji czy nawet Niemczech. Podsłuch Angeli Merkel to kwestia interesów amerykańskich. Problemem jest to, że większość materiałów dotyczyło Rosji i Chin, a bardzo dużo materiałów nie zostało ujawnionych. Snowden i jego adwokat przyznali, że są materiały nieujawnione publiczne - przyznał.

"Snowden jest zdrajcą"

Gość Polskiego Radia 24 krytycznie ocenił postać Snowdena. - Nie ma wątpliwości, że Snowden współpracuje z rosyjskimi służbami specjalnymi i każda kropka i przecinek w tej książce były kontrolowane przez Rosjan, podobnie jak kontrolowane jest przez nich całe życie Snowdena. To nie pierwszy i nie ostatni tego typu uciekinier z amerykańskich służb specjalnych. Musiał przehandlować to, że nie zostanie wydany Amerykanom - stwierdził.

- Nie ma żadnej pozycji względem rosyjskich służb specjalnych i nie ma on tam żadnej wyjątkowej pozycji. Jest zdrajcą USA i interesów NATO i co do tego nie ma wątpliwości - podsumował dr Bolesław Piasecki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Łukasz Kurtz-Królikiewicz

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także