X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czy młodzież wie, czym był stan wojenny?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 12:56
Według sondażu CBOS 80 proc. nastolatków nie umie podać dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego. Natomiast u dorosłych Polaków zdania na temat tego wydarzenia są podzielone. O tym czy w kwestii młodzieży należy bić na alarm i o niejednoznacznej ocenie naszej historii rozmawiali dr Jacek Konik, historyk, nauczyciel w liceum im. Mikołaja Reja i Mateusz Zaremba, politolog z SWPS.
Audio
  • 13.12.2016 Mateusz Zaremba: „Stan wojenny budzi emocje, więc jest wykorzystywany w polityce”
Prezentacja dokumentów archiwalnych dotyczących Grudnia70 i stanu wojennego. 13.12.2016 Warszawa
Prezentacja dokumentów archiwalnych dotyczących Grudnia'70 i stanu wojennego. 13.12.2016 WarszawaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak wynika z sondażu CBOS, wiedza młodych ludzi nt. stanu wojennego jest na niskim poziomie. Aż 80 proc osób w wieku od 15 do 19 lat nie potrafiło wskazać dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego. Gość Polskiego Radia 24 Mateusz Zaremba starał tłumaczyć te badania.

– Tego nie należy traktować jako wyrazu braku szacunku dla stanu wojennego, tylko jako stan ogólnej wiedzy historycznej. W przypadku takiego badania człowiek czasem może zapomnieć odpowiedzi na proste pytania. Czasem trudno jest też oddzielić to, co dzieje się w mediach, od tego, co dotyka ludzi. Problemem jest też szum informacyjny wokół stanu wojennego – mówił politolog.

Historyk Jacek Konik również bronił młodzieży. – Byłbym ostrożnym, jeśli chodzi o interpretację tych wyników. W momencie, kiedy się rozmawia z młodymi ludźmi na temat tych wydarzeń, oni wiedzą wbrew pozorom bardzo dużo. Natomiast, gdy są zaskakiwani w sondażu, to często w samoobronie mówią „nie wiem, nic mi się nie kojarzy” - powiedział Jacek Konik.

Na poparcie swoich słów dr Konik przytacza przykład uczniów z liceum im. Mikołaja Reja, w którym uczy. Trzy licealistki stworzyły kilka lat temu książkę  „Ballada o stanie wojennym”. W publikacji pod kierunkiem Jacka Konika znalazły się opowieści zarówno znanych opozycjonistów, jak i „zwykłych ludzi”. Nauczyciel przybliżył historię powstania tej książki.

- Wszystko zaczęło się w 2008 roku, gdy popełniona została pierwsza książka „Rejacy w stanie wojennym”. Skupiała się na sprawie Emila Barchańskiego, ucznia naszego liceum i najmłodszej ofiary stanu wojennego. Potem pojawił się pomysł szerszego ujęcia stanu wojennego, którego podjęły się trzy dzielne uczennice. Konstrukcja książki opierała się na metodzie historii mówionej, czyli na osobistych relacjach świadków, do których czasem trudno było dotrzeć – mówił gość Polskiego Radia 24.

W programie była też mowa o badaniu społecznym dotyczącym oceny stanu wojennego. Z sondażu CBOS wynika, że Polacy mają zróżnicowane opinie nt. tego wydarzenia. Na pytanie „czy wprowadzenie stanu wojennego było słuszne?” 41 proc. badanych odpowiedziało, że tak, 35 proc., że nie, a 24 proc. powstrzymało się od oceny.

- Historycy mają problemy z odpowiedzią na to pytanie, więc to nie jest prosta sprawa. Na to pytanie nie ma odpowiedzi prawda-fałsz. Im więcej posiada się wiedzy na temat, tym więcej odpowiedzi „nie wiem”. Sam bym tak odpowiedział. – mówił Maciej Zaremba.

W programie także reportaż Marty Rebzdy pt. „Ta noc, ten dzień”. Reportażystka opowiadała też  w audycji o swoich osobistych wspomnieniach ze stanu wojennego. Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Olga Mickiewicz-Adamowicz.       

Polskie Radio 24/kk

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 --------------------------

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 23.14

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak trafić do młodzieży z wiedzą o stanie wojennym?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:45
Wielu Polaków pamięta dramatyczne wydarzenia grudnia 1981 roku, jednak dla młodego pokolenia stan wojenny to przed wszystkim historia, którą mogą poznawać z książek, filmów i świadectw. O ocenach stanu wojennego i problemach z dotarciem z wiedzą do młodych ludzi mówił gość Polskiego radia 24 dr Łukasz Michalski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dużo gorzej mieli ci, którzy zostali na wolności"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:30
– Działacze „Solidarności”, którzy nie zostali internowani, mieli gorzej. Mimo że związek został zdelegalizowany, oni nadal działali. Cały czas byli na coś narażeni – mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Odorowski, członek Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, internowany w stanie wojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata o zbrodniach stanu wojennego w 35. rocznicę wprowadzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 07:00
Zbrodnie stanu wojennego były analizowane na konferencji naukowej w Katowicach. We wtorek rozpoczęła się debata „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne”, z udziałem prokuratorów pionu śledczego IPN. Okazją jest 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń