Młodość i medycyna

Młodzi lekarze po skończeniu studiów mierzą się z wieloma problemami. Co sprawia, że myślą o wyjeździe z kraju za pracą? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Krzysztof Hałabuz, współzałożyciel Porozumienia Rezydentów, Marcin Sobotka, stomatolog i rezydent radiologii i dr Grzegorz Luboiński - onkolog z warszawskiego Centrum Onkologii.

2017-08-09, 14:05

Młodość i medycyna
Ile powinni zarabiać młodzi lekarze?. Foto: Pixabay

Posłuchaj

8.08.17 Jak wyglądają początki kariery zawodowej młodych lekarzy
+
Dodaj do playlisty

Niskie zarobki zmuszają do pracy na kilku etatach, szpitale nie finansują wielu potrzebnych do zawodowego rozwoju szkoleń, brakuje czasu dla rodziny. Zupełnie inaczej jest za granicą. Niemcy czy Hiszpania przyjmują specjalistów z otwartymi ramionami. Tam da się żyć na dobrym poziomie z jednego lekarskiego etatu. W związku z tym wielu absolwentów medycyny rozważa wyjazd z kraju.

Jak powiedział dr Grzegorz Luboiński, obecnie młodzi lekarze mają znacznie większe trudności w szkoleniu, niż kiedyś. - Nam było łatwiej. Kiedy zacząłem pracę to byłem jednym z 20 lekarzy w szpitalu powiatowym, po 15 latach zatrudnionych tam było już 200 lekarzy. Dostępność do pacjenta była wówczas mniejsza – zaznaczył gość audycji.

Zdaniem Krzysztofa Hałabuza problemy natury finansowej dotykają nawet 90 proc. lekarzy. - Nie jest normalne, aby pracować na dwóch czy trzech etatach i wracać do domu na kilka godzin odpoczynku, jak na przepustkę z wojska. Tymczasem młodzi lekarze muszą to robić, aby stać ich było chociażby na szkolenie specjalizacyjne – powiedział gość audycji.

W audycji wykorzystano reportaż Jakuba Tarki zatytułowany "Młodość i medycyna".

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Tarka.

Polskie Radio 24/kawa

 O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 8.08.17

Godzina emisji: 23.10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej