Zbiorowa pamięć Polaków. „Nadal mamy z nią problem”
Czy Polacy mają kłopot z pamięcią historyczną? Czy demony przeszłości – zabory czy komunizm – zostały w naszym społeczeństwie odpowiednio przepracowane? O tym w audycji Życie z duszą czy bez mówił Przemysław Dakowicz, eseista, poeta, historyk literatury, autor książek „Afazja polska” i „Afazja polska 2”.
2017-01-23, 09:00
Posłuchaj
W ostatnich miesiącach i latach zbiorowa pamięć Polaków wydaje się ożywać. Przykładem tego zjawiska może być swego rodzaju fenomen „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterowie powojennej walki o wolną Polskę pojawiają się w wielu kontekstach, często przypomina się ich heroizm.
W opinii Przemysława Dakowicza, polskie społeczeństwo nadal jednak tkwi w swego rodzaju afazji, nie wypowiada tego, co przez lata było przemilczane. – Jeżeli spojrzymy na nas wszystkich, jak na jeden organizm, możemy powiedzieć, że jesteśmy chorzy – mówił gość Polskiego Radia 24. – I będziemy chorować jeszcze przez wiele lat – dodawał.
Autor cyklu „Afazja polska” ocenił, że całościowe spojrzenie naszego społeczeństwa na minione lata wymaga szerokiej debaty i refleksji. – Tylko w ten sposób otrzymamy dowód na to, że musimy pewne momenty historii przepracować jako społeczeństwo – komentował eseista. Zdaniem Przemysława Dakowicza, na Polakach nadal widoczne jest piętno historycznego pomijania znaczących faktów przez komunistów. – Nasza społeczna świadomość jest pogruchotana – pointował gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji Życie z duszą czy bez był Filip Memches.
Polskie Radio 24/mp
Życie z duszą czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 22.01.17
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA