Polacy społeczeństwem teologicznym?

– Patrząc przez pryzmat polskiej kultury i historii można odnieść wrażenie, że Polacy traktują siebie jako naród w szczególny sposób powiązany z religią – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez” zastanowiliśmy się, w jak mocny sposób Polacy związani sią z religią katolicką i w jakim stopniu naznacza ona narodową kulturę.

2017-07-23, 20:47

Polacy społeczeństwem teologicznym?
Wigilia na Syberii (1892) – obraz autorstwa Jacka Malczewskiego. Foto: wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0

Posłuchaj

23.07.17 Paweł Rojek: splot religijności i polskości jest czymś niesamowitym
+
Dodaj do playlisty

Paweł Rojek zauważył, że polska kultura, obyczaje, a przede wszystkim historia są w bardzo mocny sposób ukonstytuowane przez chrześcijaństwo. Dlatego jego zdaniem warto zastanowić się, czy naród polski można określić mianem społeczeństwa teologicznego. Przyznał, że ten fakt nie musi urastać do rangi cechy narodowej, ale jest czymś, co wyróżnia Polaków na tle innych nacji.

– Polacy nie mają mocnych naleciałości pogańskich. Osobliwym jest to, że właśnie chrześcijaństwo stoi u podstaw formowania się polskiego społeczeństwa. Ważnym jest, by raz na jakiś czas aktualizować myślenie o kulturze w perspektywie religijnej. Wszystko, co jest ważne dla naszego narodu odnajdujemy właśnie w uniwersalnym chrześcijaństwie – dodał były redaktor naczelny kwartalnika „Pressje”.

Audycję „Życie z duszą, czy bez” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

______________________

Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 19.15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej