Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną, rzeczywistość jest bardziej zniuansowana

Dla współczesnych Polaków to wręcz oczywistość. Krucjaty, inkwizycje, antysemityzm - można mnożyć słowa będące synonimami tego, czego katolicy powinni się wstydzić. Na ile jest to prawda, a na ile jest to wytwór antykatolickiej propagandy - o tym rozmawiał w programie Życie z duszą Filip Memches oraz jego gość, historyk UW Paweł Skibiński.

2018-07-29, 19:15

Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną, rzeczywistość jest bardziej zniuansowana
Ofiara inkwizycji. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

30.07.2018 Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego o czarnych kartach kościoła (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Zbrodnie krzyżowców czy inkwizytorów wydają się wydarzeniami bezspornymi, oczywistymi. Za grzechy Kościoła przepraszał już m.in. Jan Paweł II. Czy jest więc się jeszcze o co spierać? - pytał Filip Memches swojego gościa. - Większość tzw. wykształconych osób uważa za oczywiste pewne prawdy dotyczące przeszłości kościoła. Mimo rozmaitych prób zakwestionowania tego stanu, niektóre kwestie, jak np. wpisany w katolicyzm antysemityzm wydają się dla nich oczywistościami - odpowiedział Paweł Skibiński.

Dodał, że inaczej wygląda to, gdy sprawa poruszana jest w środowisku historyków. - Te pozorne oczywistości, przestają być tak oczywiste, spektrum opinii wydaje się być dużo szersze, a spór wciąż jest toczony. I okazuje się, że ta wiedza potoczna nie do końca odpowiada dającej się zweryfikować przeszłej rzeczywistości - powiedział historyk. - W przypadku np. inkwizycji hiszpańskiej, liczba ofiar odpowiada właściwie dowolnej siedemnastowiecznej bitwie. W związku z tym trudno uznać to za element kształtujący sposób myślenia czy działania całego kontynentu, czy kościoła - podkreślił Paweł Skibiński.

To są oczywiście rzeczy istotne, ale już nie aż tak druzgocące. Po drugie, istnieje też kwestia uzasadnień, faktów, gdy weźmiemy pod uwagę mający o wiele więcej na swoim sumieniu w tamtych czasach świecki wymiar sprawiedliwości, to ten dyskurs staje się bardziej zniuansowany i subtelny - dodał.

Więcej o czarnych kartach kościoła całej w audycji.

REKLAMA

Audycję „Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/tjak

--------------------

Data emisji: 29.07.18

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej