Twórczość Stanisława Wyspiańskiego. W jaki sposób traktowała Polskę?

15 stycznia będziemy obchodzili 150. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, w opinii wielu znawców literatury, twórcy kanonicznego. Czy jednak jego dzieła "uwierały i uwierają" Polaków? Co jest w nich głównym przesłaniem?

2019-01-13, 19:40

Twórczość Stanisława Wyspiańskiego. W jaki sposób traktowała Polskę?
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego. Foto: Wikimedia/domena publiczna

Posłuchaj

13.01.19 Michał Łuczewski: „Stanisław Wyspiański nie przylega do naszych schematów (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Stanisław Wyspiański, zdaniem Filipa Memchesa, który prowadził audycję "Życie z duszą, czy bez?", należy do tych artystów, na których dorobek patrzy się przez pryzmat utartych opinii i schematów, bo "przecież każdy Polak powinien wiedzieć, że Wyspiański wielkim poetą był".   

Na temat twórczości dramaturga, poety, malarza, a także grafika, zwanego czwartym wieszczem polskim, mówił w Polskim Radiu 24 Michał Łuczewski, socjologii i publicysta. Jest on autorem tekstu "Mord na katedrze", w którym prezentuje Wyspiańskiego jako proroka końca Polski, a przynajmniej tej, którą czcimy i oddajemy hołd – zwrócił uwagę Filip Memches.

– Nie myślałem o tym, w ten sposób, ale rzeczywiście Stanisław Wyspiański nie przylega do naszych schematów, tzn., że był wielkim i wspaniałym poetą, a także patriotą. Z jednej strony chciał ocalić Polskę i tego, by była wielka oraz nieśmiertelna, ale z drugiej przypuszczał na nią frontalny atak po to, by ją zniszczyć. Uważał, że dzięki temu narodzi się na nowo. Jest to coś niesamowitego – wskazał wicedyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Gość Polskiego Radia 24 określił Wyspiańskiego jako "dekonstruktora polskości". – Był to psychoanalityk polskości, który bił i bije w nasze dusze. To człowiek, który wracał do źródeł kultury i polskości. Twierdził, że należy ją przepalić, by stworzyła się na nowo. Uważał, że każda kultura oparta jest na wielkich dziełach i mitach opisujących krwawe wydarzenia z historii ludzkości– dodał.

REKLAMA

Dzieła Stanisława Wyspiańskiego czytał Jan Paweł II. Jakie wyciągał z nich wnioski? W jaki sposób oddziaływały na jego życie? O tym w całej rozmowie z Michałem Łuczewskim. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Audycję "Życie z duszą, czy bez?" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 19.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej