Życie z duszą czy bez. O problemach Kościoła w Irlandii

- Procesy laicyzacyjne w Irlandii zaczęły się później niż w Hiszpanii, Holandii czy Belgii. Ich kumulacja nastąpiła już w XXI wieku - mówił w audycji Życie z duszą czy bez Grzegorz Górny, publicysta tygodnika 'Sieci". 

2019-03-17, 19:34

Życie z duszą czy bez. O problemach Kościoła w Irlandii
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Aleksandr Ryzhov

Posłuchaj

17.03.19 Życie z duszą czy bez. O problemach Kościoła w Irlandii
+
Dodaj do playlisty

17 marca przypada Dzień Świętego Patryka - irlandzkie święto narodowe i religijne. Z tej okazji mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje zielony, będący narodowym kolorem Irlandii. Nawiązuje on do krajobrazu wyspy i symbolizuje trójlistną koniczynę, która służyła biskupowi Patrykowi w V wieku za pomoc dydaktyczną przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej. Praca świętego Patryka przyczyniła się do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz doprowadziła do zorganizowanej formy działalności kościelnej.

Jak wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Górny, w ostatnich latach katolicyzm w Irlandii przeżywa jednak kryzys, w kraju postępuje laicyzacja. - Kiedy w 1979 roku Jan Paweł II przyleciał z pielgrzymką do Irlandii, w mszy świętej w Dublinie brało udział pół miliona osób. Do dziś zdjęcia z tego wydarzenia robią wielkie wrażenie, zwłaszcza że wówczas Irlandczyków było około czterech milionów. Kiedy w zeszłym roku odbywały się w Irlandii Światowe Spotkania Rodzin, na mszy świętej z Franciszkiem pojawiło się około pięćdziesiąt tysięcy ludzi. To skala kryzysu, jaki dotknął Kościół irlandzki - mówił publicysta. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Filip Memches. 

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR

----------------------------------

Data emisji: 17.03.19 

Godzina emisji: 19.10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej