X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakie było znaczenie Konstytucji 3 maja?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 19:40
- Konstytucja 3 maja przez cały XIX wiek, aż do odzyskania niepodległości pozostała testamentem republikańskiego zaangażowania Polaków. Wpisuje się też ona w całą historię europejsko-zachodniego republikanizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek, publicysta "Teologii Politycznej".
Audio
  • 05.05.19 Życie z duszą czy bez. Jakie było znaczenie Konstytucji 3 maja?
Konstytucja 3 maja 1791 roku. Obraz Jana Matejki
"Konstytucja 3 maja 1791 roku". Obraz Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

- Konstytucja 3 maja została przyjęta w skonfederowanym sejmie. Instytucje sarmackiego republikanizmu zostały wykorzystane do tego, by przyjąć nową konstytucję, która na nowo formułowała pojęcie wspólnoty obywatelskiej - zauważył Tomasz Stefanek. Publicysta "Teologii Politycznej" przypomniał również, że polska ustawa zasadnicza reformowała kraj bez rewolucyjnej pasji, z którą mieliśmy do czynienia w innych miejscach Europy. - To był pomysł na długofalowy i rewolucyjny proces uobywatelnienia - dodał.

Gość programu zaznaczył również, że Konstytucji 3 maja towarzyszyło republikańskie założenie, iż w momencie zagrożenia istnienia ojczyzny, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. - Obywatelstwo jest aktem zaangażowania. Stając po stronie dobra wspólnego, stajemy się obywatelami - podkreślił Tomasz Stefanek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 05.05.2019

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Konstytucja 3 maja stała się świętością dla wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 17:11
- Konstytucja 3 maja została zaprzysiężona przez wszystkie wówczas województwa i powiaty. Tylko w niektórych odnoszono się do niej zmniejszą atencją, ale wszędzie została zaakceptowana. To coś przepięknego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Andrzejewski: nasza konstytucja korzysta z instytucji wywodzących się z Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:11
- 3 maj jest dla nas dzisiaj i świętem kościelnym, i narodowym, i świętem wojska. Jednocześnie jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii - mówił na antenie PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia, członek Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Odziemkowski o Konstytucji 3 maja: ukształtowała nowoczesne polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:33
- Kiedy Polska się odrodziła, w 1918 roku, nie było wątpliwości, że 3 maja będzie świętem - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń