Rozpad Jugosławii i krwawe konflikty na Bałkanach

2019-07-21, 20:59

Rozpad Jugosławii i krwawe konflikty na Bałkanach
Wojska ONZ stacjonujące na lotnisku w Sarajewie, podczas oblężenia miasta. Foto: Evstafiev/wikipedia

Rozpad Jugosławii rozpoczął się już w latach 80., a potem Półwysep Bałkański opanowały krwawe konflikty. O nieistniejącym już państwie w Polskim Radiu 24 mówił Łukasz Kobeszko, publicysta "Nowej Konfederacji".

Posłuchaj

21.07.19 Życie z duszą czy bez
+
Dodaj do playlisty

Niedawno minęła 30. rocznica wystąpienia Slobodana Milosevica - późniejszego prezydenta Serbii - z okazji 600-lecia bitwy na Kosowym Polu.

- Wystąpienie Milosevica z 29 czerwca 1989 roku na trwałe weszło do kanonu podręczników historii politycznej świata po 1945 roku. Być może jest to modelowy przykład tego, jak nie tylko serbscy, ale politycy postkomunistyczni z obszaru byłej Jugosławii dość szybko, w ciągu jednego takiego przemówienia zrzucili swój stary kostium i przybrali nowy – kostium serbskich patriotów, nacjonalistów czy narodowców – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko.

Jak zaznaczył gość PR24, Jugosławia w czasie rządów marszałka Josipa Broz Tito – w latach 1945–1980, odróżniała się od reszty państw bloku Europy Środkowo-Wschodniej, od państw Układu Warszawskiego. - Tamtejszy system był klasycznym komunistycznym systemem autorytarnym. Tito pełnił rolę dożywotniego prezydenta. Natomiast bałkański komunizm miał swego rodzaju własny rys, który nie był blisko ortodoksji moskiewskiej. Istniała na przykład bardziej liberalna gospodarka - podkreślił publicysta.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24

------------------------

Data emisji 21.07.2019

Godzina emisji: 19.06

Polecane

Wróć do strony głównej