Dialog międzyreligijny a ekumenizm. Znaczenie i różnice
17 stycznia obchodzony był Dzień Judaizmu, a od 18 stycznia Trwa Tydzień Jedności Chrześcijan. Czy zatem jest dialog międzyreligijny i ekumenizm? - Różnica jest mniej więcej taka sam, jak między adwentem i Bożym Narodzeniem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas".
2020-01-19, 20:01
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że dialog ekumeniczny dotyczy wyznawców chrześcijaństwa. - Dyskusja dotyczy naszej więzi z Jezusem Chrystusem i jej znaczenia. Natomiast dialog międzyreligijny to spojrzenie chrześcijan na inne religie. Nie chodzi przy tym o budowanie ogólnoreligijnej płaszczyzny spotkania, tylko o odnajdywanie w innych religiach elementów prawdy i świętości - podkreślił Paweł Milcarek
Tymczasem pojęcia dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu wymienia się jednym tchem. Nieporozumienie - jak tłumaczył Paweł Milcarek - wynika z zacierania odrębności chrześcijaństwa. - Jeśli chrześcijaństwo jest jednym z kolorów religijności to łatwo go wrzucić do kotła z wieloma barwami i mówić o tym, że ludzie religijni próbują się ze sobą porozumieć. Z naszego punktu widzenia jest to jednak błędna perspektywa, bo poddaje chrześcijaństwo świeckiemu poglądowi, że religia jest trudnym do pojęcia faktem dla rozumu, który trzeba tolerować. Tymczasem papież Jan Paweł II przypominał, że chrześcijanie patrzą na dialog jako na szansę rozpoznania roli Chrystusa także wobec wyznawców innych religii. Nie dlatego, że są one chciane przez Boga. Natomiast dlatego, że istnieje niewyraźny i nieuświadomiony wśród ludzi adwent, oczekiwanie nawet wśród tych, którzy nie potrafią nazwać lub inaczej nazywają posłańca z nieba - podkreślił Paweł Milcarek.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Paweł Milcarek
Data emisji: 19.01.2019
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA