"Życie z duszą czy bez". Dorobek o. Józefa Marii Bocheńskiego
- O. Bocheński nie miał poważania dla intelektualistów, używających w sposób nieprzemyślany swojego umysłu, bujających w obłokach, filozof próbował przedstawić swoje myśli w sposób zarozumiały już dla uczniów szkół licealnych – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2020-02-09, 19:55
Posłuchaj
25 lat temu, 8 lutego 1995 r., we Fryburgu zmarł o. prof. Józef Maria Bocheński, dominikanin, żołnierz wojny 1920 r., kapelan 2. Korpusu, jeden z największych polskich logików, teologów i filozofów XX wieku. Senat RP ogłosił 2020 r. rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.
Powiązany Artykuł
Józef Maria Bocheński - badacz mądrości
Andrzej Sadowski przypominał jedną z publikacji o. Bocheńskiego. - Oprócz wielu ważnych elementów biografii można powiedzieć że o. Bocheński był twórcą szczepionki intelektualnej. Jego książka "Sto zabobonów" ma w sobie taki element – zaszczepienia nas przed różnymi zabobonami, "błędami", jak to określał – przypominał gość audycji.
- O. Bocheński zwracał też uwagę, że okresy postępu w dziejach naszej cywilizacji były dosyć krótkimi epizodami wobec morza regresu cywilizacyjnego i umysłowego. Okresy w którym wznosimy się na wyżyny intelektualne są raczej wyjątkowe – dodał.
Ojciec Bocheński miał bardzo barwny życiorys, jeszcze w stanie świeckim brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie II Wojny Światowej był kapelanem Wojska Polskiego, uczestniczył m.in. w bitwie pod Monte Casino. Po wojnie zamieszkał w Szwajcarii. Autor nie tylko rozpraw filozoficznych, ale komentator rzeczywistości politycznej, społecznej i zmian kulturowych.
REKLAMA
Jak zauważają komentatorzy twórczości o. Bocheńskiego, wczesne zainteresowanie logiką wpłynęło na charakter jego myśli w innych dziedzinach filozofii. Przed 1939 r. polska szkoła logiki była znana na całym świecie, a to przekładało się m.in. na zainteresowanie historią tej dziedziny. Ojciec Bocheński pasjonował się logiką średniowieczną, głównie w myśli św. Tomasza z Akwinu, który do końca życia pozostał dla niego wzorem uczonego. Metody stosowane w logice starał się zaangażować do analizy najróżniejszych dziedzin życia – historii, religii, a nawet zarządzania organizacjami. Logikę i tomizm wykorzystywał również do krytycznego spoglądania na język wiary.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
Rozmawiał Filip Memches.
***
REKLAMA
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Andrzej Sadowski
Data emisji: 09.02.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA