X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wyjście poza racjonalizm". Grzegorz Górny o życiu i śmierci Carla Acutisa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 20:25
- Możemy się zastanawiać, czy nie istnieje związek pomiędzy życiem takich osób a stanem ich ciał po śmierci. Wychodząc od takich pytań, możemy dojść do oszałamiających wniosków - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta tygodnika "Sieci".
Audio
  • 04.10.2020 Grzegorz Górny (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)
Ciało Carla Acutisa wystawione na widok publiczny w Asyżu
Ciało Carla Acutisa wystawione na widok publiczny w AsyżuFoto: ©Catholic Press Photo / IPA

Doczesne szczątki 15-latka z Włoch Carlo Acutisa, zostały wystawione w Asyżu na widok publiczny. Okazało się, że ciało chłopca nie uległo zmianie.

koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

Grzegorz Górny zwracał uwagę, że poza warstwą sensacyjnego zdarzenia, za jaki można uznać przypadek Carlo Acutisa, kryje się potrzeba głębszej refleksji. - Każdy cud wywołuje uwagę, wywołuje sensację, to samo można powiedzieć o stygmatach, cudach eucharystycznych czy innych niewytłumaczalnych w świetle nauki zjawiskach. Pojawia się pytanie, czy pozostaniemy przy skonstatowaniu pewnego nadprzyrodzonego wydarzenia, czy też zaczniemy się zastanawiać nad jego istotą, zgłębiać sens. Taki cud, zawieszenie praw natury, może zakończyć się stwierdzeniem, że nastąpiło coś, czego nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć, ale jeśli zaczniemy zadawać sobie pytania o sens tego znaczenia, czy da się je odczytać w innym świetle niż czysty racjonalizm, nagle odsłaniają się przed nami zupełnie inne wymiary - stwierdził.

- Możemy się zastanawiać, czy nie istnieje związek pomiędzy życiem takich osób a stanem ich ciał po śmierci. Wychodząc od takich pytań, możemy dojść do oszałamiających wniosków - podkreślał.

Posłuchaj
21:10 PR24_MPLS 2020_10_04-19-06-11.mp3 04.10.2020 Grzegorz Górny (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

 Publicysta zwracał uwagę, że Kościół katolicki, w odróżnienia od Kościoła prawosławnego nie uznaje tego typu sytuacji za takie, które mogą być brane pod uwagę przy beatyfikacji bądź kanonizacji. - Znamy w dziejach Kościoła przynajmniej kilkaset takich przypadków, gdy ciała świętych bądź błogosławionych nie rozłożyły się po śmierci, mimo że nie podlegały mumifikacji czy balsamizacji. Kościół katolicki zawiesza tu swój osąd - przypominał.

Carlo Acutis urodził się w 1991 r. Zasłynął z prowadzenia stron internetowych poświęconych cudom eucharystycznym i świętym katolickim, z racji czego był nazywany "influencerem Boga". Zmarł na białaczkę w 2006 r., w wieku 15 lat. Pochowano go w Asyżu.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Grzegorz Górny

Data emisji: 04.10.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Życie z duszą czy bez". W poszukiwaniu biblijnego raju

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 19:53
Gdzie był położony biblijny raj? Jak ludzie sobie go niegdyś wyobrażali, a jak wyobrażają dzisiaj? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Gociek, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", krytyk teatralny i filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bartosz Jastrzębski: postawa ekologiczna jest obecna w chrześcijaństwie od początku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 19:45
- Dziś w nauczaniu papieża Franciszka dobitnie wyrażone jest to, że postawa troski w stosunku do środowiska przyrodniczego nie jest czymś dodanym do modelu chrześcijańskiego, ale czymś, co w tym modelu od samego początku tkwiło, chociaż nie zawsze kładło się na to szczególny nacisk - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof prof. Bartosz Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 21:03
- Pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok. Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić - powiedział filozof i eseista Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń