Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).

2021-10-17, 20:38

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy
Inflacja w Czechach latem może osiągnąć poziom 20 procent.Foto: Pyty/ Shutterstock

O tym, czy katolicyzm jest w Czechach zjawiskiem kontrkulturowym mówił na antenie PR 24 dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze- Maciej Ruczaj.   

Powiązany Artykuł

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

- Aktualny kandydat na premiera, czyli Petr Fiala napisał książkę pt. "Laboratorium sekularyzacji", w której opowiada o historii Czech jako emblematycznym przykładzie kraju sekularyzującego. Oczywiście jest coś na rzeczy. Należy to traktować jako swoiste uproszczenie - podkreślił politolog.      

Jeżeli chodzi o liczbę osób praktykujących to Czechy nie różnią się tak bardzo od wielu innych krajów  Europy Zachodniej, których wg. Macieja Ruczaja "nie traktujemy w taki sam sposób".     

- W historii Czech, w etosie narodowym nowoczesnego państwa czeskiego jest wpisany element antykatolicki. To jest trochę paradoks. Nowoczesny naród, pomimo, że w zdecydowanej większości był narodem katolickim, to jego państwotwórczy etos był raczej oparty o sprzeciw wobec Rzymu - przypomniał dyrektor Instytut Polskiego w Pradze. 

REKLAMA

Posłuchaj

Maciej Ruczaj o sekularyzacji Czech ("Życie z duszą czy bez") 22:56
+
Dodaj do playlisty

- Twórcy czeskiego odrodzenia narodowego podkreślali związki czeskiej narodowości z tradycją reformacyjną, z tradycją husycką. Hasło "precz z Wiedniem! precz z Rzymem!", które było na ustach wszystkich w 1918 roku, kiedy powstawała Czechosłowacja mówi tutaj o pewnym ukierunkowaniu, które jest przeciwne katolicyzmowi - zaznaczył gość audycji.             

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

REKLAMA

Prowadził: Filip Memches

Gość: Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 17.10.2021

Godz. emisji: 19.05

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej