more_horiz

Małgorzata Nawrocka o Halloween: poznaliśmy to święto jako część kultury Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 20:23
- Polacy są obłędnie rozsądni, bo trzydzieści lat zajęło im, bo po 1989 roku zrobiło się u nas modne, oswajanie się z dziwną tradycją Halloween - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Nawrocka (pisarka i dziennikarka).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czy Halloween ma cokolwiek wspólnego z dawnymi obrzędami Dziady i dlaczego wzbudza dziś kontrowersje? Na te pytania starała się odpowiedzieć Małgorzata Nawrocka. 

Ks. Rytel-Andrianik.jpg
Rzecznik Episkopatu: krytyka Halloween była uzasadniona. Jest pozytywna alternatywa

- Absolutnie zgodzę się, że są wokół tego święta kontrowersje i być muszą. Pierwsza kwestia to kwestia duchowa. Jeżeli popatrzy się na duchowe korzenie Halloween to nie da się uciec od refleksji, że sięga ono wieków wstecz i jest renowacją neopogańskich tradycji. Jest też kwestia estetyczna i kulturowa - zaznaczyła pisarka. 

- Polacy są obłędnie rozsądni, bo trzydzieści lat zajęło im, bo po 1989 roku zrobiło się u nas modne, oswajanie się z dziwną tradycją. Amerykanie byli bardziej dziarscy i od pierwszego przemarszu halloweenowego w mieście Anoka w stanie Minnesota w 1920 roku, który zorganizowali Irlandczycy, potrzebowali tylko 17 lat, by Anokę ogłosić stolicą Halloween - dodała. 

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3 2021_10_31-19-05-56.mp3 Małgorzata Nawrocka o Halloween ("Życie z duszą czy bez") 

W Europie ten zwyczaj przyjął się po II wojnie światowej.

- My, po rozsunięciu żelaznej kurtyny, zafascynowani angielskim, nowymi listami przebojów i świętami opisanymi w podręcznikach do angielskiego, którego wszyscy zaczęliśmy się szybko i bystrze uczyć, poznaliśmy Halloween jako część kultury Zachodu - przypomniała gość audycji. 

Więcej w  nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Małgorzata Nawrocka (pisarka i dziennikarka)

Data emisji: 31.10.2021

Godz. emisji: 19.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem