"Od 20 lat jest to marsz w stronę dyktatu". Milcarek o sytuacji chrześcijan krajów demokracji liberalnej

- To jest rodzaj propozycji dla chrześcijan. Możecie dalej istnieć, możecie się dalej modlić, bylebyście tego ani wyraźnie nie prezentowali, ani też nie wyciągali tego w delikatnych przestrzeniach rozstrzygnięć moralnych, ważnych cywilizacyjnie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek (redaktor naczelny "Christianitas"). 

2022-01-23, 20:37

"Od 20 lat jest to marsz w stronę dyktatu". Milcarek o sytuacji chrześcijan krajów demokracji liberalnej
Milcarek: są kraje w których miejscowe reżimy, albo wpływowe społeczne elity są zainteresowane tym, żeby po prostu chrześcijaństwo nie było widoczne. Foto: shutterstock/Mass Media

Szefowa chrześcijańskiej partii demokratycznej i była minister spraw wewnętrznych Finlandii Päivi Maria Kuvaja Räsänen oskarżana jest o obrażanie środowisk LGBT. Jednym z powodów jest treść jej książki, zatytułowanej biblijnym cytatem "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich". Proces rusza 24 stycznia.

Czy wolno być chrześcijaninem w krajach zachodniej demokracji liberalnej? Na to pytanie próbował odpowiedzieć dr Paweł Milcarek. 

- Jest jasne, że są kraje w których miejscowe reżimy, albo wpływowe społeczne elity, jak np. w Indiach, są zainteresowane tym, żeby po prostu chrześcijaństwo nie było widoczne. W związku z tym stawiają warunki, a czasami po prostu uderzają prześladowaniami po to, żeby chrześcijan na danym terenie w ogóle nie było, albo żeby powstrzymywali się od pewnych aktów wprost religijnych, kultu - ocenił dr Milcarek.  

Jak podkreślił gość audycji, w przypadku obecności chrześcijan w społeczeństwach, które definiuje się jako liberalne, rządzą się demokracją liberalną nikt na razie nie stawia wprost postulatu ich zupełnej nieobecności.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Milcarek o sytuacji chrześcijan w krajach demokracji liberalnej ("Życie z duszą czy bez") 23:01
+
Dodaj do playlisty

- Coraz mocniej w ciągu ostatnich dwudziestu lat jest przyśpieszony marsz w stronę dyktatu - "chcecie być chrześcijanami? możecie być nimi prywatnie, nawet w przestrzeniach kultu, kościołach, ale nie możecie, nie powinniście realizować chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej, zwłaszcza wtedy, gdy równocześnie pełnicie jakiś publiczny urząd, albo stajecie się liderami". To jest rodzaj propozycji dla chrześcijan. Możecie dalej istnieć, możecie się dalej modlić, bylebyście tego ani wyraźnie nie prezentowali, ani też nie wyciągali tego w delikatnych przestrzeniach rozstrzygnięć moralnych, ważnych cywilizacyjnie - zauważył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: dr Paweł Milcarek (redaktor naczelny "Christianitas")

Data emisji: 23.01.2022

REKLAMA

Godz. emisji: 19.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej