90 lat "Nowego wspaniałego świata" na rynku wydawniczym. Dorosz: to obraz ucieczki do życia uporządkowanego

- "Nowy wspaniały świat" w mojej interpretacji jest to ucieczka od życia pełnego sprzeczności, cierpienia, bólu, zagadek, tajemnic. Jest to ucieczka w życie uporządkowane od początku do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta "Teologia Polityczna").

2022-02-06, 20:37

90 lat "Nowego wspaniałego świata" na rynku wydawniczym. Dorosz: to obraz ucieczki do życia uporządkowanego
Pisarz Aldous Huxley. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Minęła 90. rocznica ukazania się powieści "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. Książka Huxleya przedstawia społeczeństwo, które dzięki postępom nauk biologicznych konsekwentnie realizuje powszechne i bardzo stare marzenia ludzkości o powszechnym szczęściu, łatwej pracy, wolności od trosk, obfitości dóbr materialnych, stabilności i sprawiedliwości.

O jej aktualności mówił w PR24 Krzysztof Dorosz.

-  Myślę, że wizja Huxleya jest o tyle bardziej dzisiaj chwytliwa, a może wcale nie od dzisiaj, dlatego, że ponoć po ukazaniu książki byli czytelnicy, którzy przejęli to z radością i myśleli, że właśnie zmierzamy w takim kierunku i że będzie to bardzo dobre - zaznaczył.

Szczęście według Huxleya

Jak podkreślił eseista, autor "Nowego wspaniałego świata" inaczej postrzega szczęście.

REKLAMA

- Wizja Huxleya "apeluje" do pragnienia szczęścia, a nie do pragnienia zniewolenia innych ludzi, również w imię jakiegoś szczęścia. Oczywiście totalitaryzmy się skompromitowały (...) choć zawsze pozostaje obawa, że mogą powrócić. Jeżeli porównujemy w tym sensie to wizja angielskiego pisarza jest w pewnym sensie optymistyczna o tyle, o ile apeluje do uporządkowanego, szczęśliwego, radosnego życia - dodał.    


Posłuchaj

Krzysztof Dorosz o książce Aldousa Huxleya ("Życie z dusza czy bez") 23:19
+
Dodaj do playlisty

Publicysta odniósł się również do częstych porównań "Nowego wspaniałego świata" z "Rokiem 1984" Georga Orwella. 

- Wydaje mi się, że Orwell opierał się bardziej na rzeczywistości politycznej, natomiast obraz Huxleya, jak sądzę, wyrastała z pewnych egzystencjalnych, psychologicznych, czysto ludzkich przesłanek - ocenił gość audycji.   

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta "Teologia Polityczna")

REKLAMA

Data emisji: 06.02.2022

Godz. emisji: 19.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej