210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Prof. Andrzej Waśko: pozostaje autorem wciąż aktualnym

- W związku z takimi zjawiskami jak masowa imigracja do Europy, jak implozja chrześcijaństwa na Zachodzie, zaczyna się dyskusja o jakimś historycznym przesileniu, kryzysie kultury zachodniej. W tym kontekście Krasiński jest pisarzem aktualnym, bo on taką epokę końca historii przeżywał z perspektywy własnego pokolenia Europy porewolucyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

2022-02-13, 20:16

210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Prof. Andrzej Waśko: pozostaje autorem wciąż aktualnym
Zygmunt Krasiński krytykuje hrabiego Henryka i romantyzm w jego wydaniu . Foto: POLONA.PL

19 lutego 1812 roku w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof, autor "Nie-Boskiej komedii", zaliczany w XIX wieku obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza do trójki polskich "wieszczów"

Do aktualności myśli Zygmunta Krasińskiego odniósł się prof. Waśko.

- Są dwie współczesne dyskusje, w których Krasiński jest stale obecny. Pierwsza z nich miała swoje apogeum 40 lat temu, ok. roku 1980 i była to dysputa o źródłach totalitaryzmu. Wtedy Krasiński wrócił jako myśliciel polityczny. Jednak trzeba pamiętać, że jako pisarz polityczny był w PRL na indeksie, więc nawet druga strona potwierdzała jakby, chcąc nie chcąc, tę jego aktualność.     

Jak przypomniał literaturoznawca, Zygmunt Krasiński przeżył epokę końca historii z perspektywy własnego pokolenia Europy porewolucyjnej. - O tym właśnie jest "Nie-Boska komedia", która jest dziełem całkowicie aktualnym, ponad czasowym. Mieści się zarówno w obszarze dramatu romantycznego jak i w obszarze myśli politycznej - dodał.     

REKLAMA

Romantyzm a Krasiński

Gość audycji podkreślił również, że poeta nie godził się z wizją ówczesnego romantyzmu, co wyraził w kreacji głównego bohatera "Nie-Boskiej komedii".  

- Krasiński zarówno krytykuje swojego bohatera- hrabiego Henryka i w ogóle cały wielki romantyzm polski, jest krytyką romantyzmu z pozycji romantycznej. Konrad też nie jest pozytywnym bohaterem u Mickiewicza - on też błądzi i Mickiewicz obnaża jego szaleńczą pychę. Nie bez dystansu krytycznego do Kordiana pozostaje również Słowacki - stwierdził.


Posłuchaj

Prof. Andrzej Waśko o Zygmuncie Krasińskim i jego twórczości ("Życie z duszą czy bez") 23:51
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 13.02.2022

REKLAMA

Godz. emisji: 19.05

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej