"Życie z duszą czy bez". Mesjanizm polski - Wokół twórczości Józefa Hoene-Wrońskiego

2023-09-03, 20:15

"Życie z duszą czy bez". Mesjanizm polski - Wokół twórczości Józefa Hoene-Wrońskiego
”Józef Maria Hoene-Wroński” – reprod. fot. portretu autorstwa Laurenta-Charlesa Maréchala (1801-1887). Wikimedia Commons/cc. Foto: Rama

Minęła 170. rocznica śmierci Józef Hoene-Wrońskiego, myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej. O twórczości tego oryginalnego myśliciela oraz polskim mesjanizmie mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Rojek, filozof (Uniwersytet Jagielloński).

Józef Hoene-Wroński był twórcą terminu "mesjanizm". Odnosił to pojęcie do interpretacji dziejów, które zamknąć się miały "erą celów absolutnych", przynoszącą totalną przebudowę świata i człowieka oraz urzeczywistniającą Królestwo Boże na ziemi. 

- Tak naprawdę cierpienie i rola Polski to były pomocnicze wątki w najważniejszej wizji polskiego mesjanizmu, jakim było przekonanie, że świat stoi w przełomowym momencie historycznym, który jest początkiem pewnej radykalnej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej (…) to zmiana rzeczywistości, której kierunek był wyznaczany przez moralność chrześcijańską - mówił dr Paweł Rojek.

Posłuchaj

Dr Paweł Rojek o dorobku Józefa Hoene-Wrońskiego (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez) 20:39
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr Paweł Rojek

Data emisji: 03.09.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej